| Dreadlock a întrebat:

In present ma aflu in Anglia unde am ramas fara acte.Am sunat LA Ambasada romaniei din londra unde mi-au spus ca imi pot intocmi un titlu de calatorie spre Romania valabil 30 zile de LA emitere. Tin sa mentionez ca nu am decat copie dupa buletin si certificat de nastere, carnet de conducere si pasaport nu am avut niciodata. Intrebarea mea este: Stie cineva cat as putea sta legal, angajat, avand national insurance number, inainte de a fi nevoit sa ma intorc? LA politie l-am declarat pierdut si atat, sfatuindu-ma sa apelez LA ambasada

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Iti poti rezolva problema cartii de identitate pierdute fara a fi nevoit sa te intorci in Romania dar nu inainte de a solicita, in prealabil, eliberarea unui titlu de calatorie, document care va fi folosit pentru autentificarea procurii.
Despre cum trebuie sa procedezi, citeste cu atentie sectiunea "Procura pentru cartea de identitate" de pe site-ul ambasadei Romaniei la Londra :http://londra.mae.ro/node/477

1 răspuns: