| Ashenstar a întrebat:

Incerc sa fac port forwarding cu routerul HG658 pentru ca vreau sa hostez un server pentru un joc Source. Dau la >>AdvancedNATPort Mapping si acolo imi da mai multe casute pe care trebuie sa le completez.
Intrebarile mele sunt:
1.Ce trebuie sa aleg la Type? Customization sau Application? Si daca trebuie sa aleg Application, ce trebuie sa aleg acolo?
2.Care protocop trebuie ales: TCP, UDP sau TCP/UDP?
3.Ce trebuie sa scriu la Remote host, External start port, External end port, Internal host si Internal port?

5 răspunsuri:
| introduaicinumele a răspuns:

Hmm la 1. cred ca te referi la denumirea portului. alege Customization si scrie ce vrei tu.
2. TCP/UDP
3. La Remote host pui IP-ul intern al PC-ului tau (IPv4, deschizi CMD si apoi scrii "ipconfig" si trebuie sa gasesti), la internal host pui la fel IPv4 adress, si la porturi pui la toate portul serverului (trebuie sa-l gasesti in fisierele de config ale serverului).

| Ashenstar explică (pentru introduaicinumele):

La 3 trebuie sa iau ipul calculatorului? adica cel pe care il aflu daca ma uit pe internet si caut my ip? pentru ca ipv4 este total diferit fata de cel al pcului

| GeorgeH17 a răspuns:

Aici este facut pentru cs dar tu la porturi pui 7777 daca vrei samp

| Ashenstar explică (pentru GeorgeH17):

Dar asta este pentru hg655b
eu vreau pentru hg658