| CraciunAlex0620 a întrebat:

Salut, la ATM/Bancomat se pot depune banii pe card, sau doar extrage?

22 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Se pot si depune, de exemplu Ing are bancomat si prin care poti pune bani pe card.

| GPA a răspuns:

Se pot extrage și depune bani, însă depunerea soldului se poate face numai la ATM-urile specifice emitentului cardului, specifice băncii unde ai cont. De exemplul, dacă ai la ING, te vei duce la o bancă ING pentru a depune bani în cont.

| CraciunAlex0620 explică (pentru GPA):

Ah, ma gandeam ca nu trebuie sa intri in banca si sa ii depui acolo chiar daca depui doar 20 de lei sa zicem...
Si nu are nimic daca esti minor si folosesti cardul parintilor nu? (Bineînțeles cu acordul lor)

| GPA a răspuns (pentru CraciunAlex0620):

Nu se întâmplă nimic. Ai pinul cardului și acordul lor, doar te duci la banca unde ți-ai făcut cont și introduci cardul în atm, introduci pinul, selectezi depunere sold/numerar și așezi banii în "Roboțel"/atm.

| CraciunAlex0620 explică (pentru GPA):

Mersi mult omule apreciez

| CraciunAlex0620 explică (pentru GPA):

Si nu stii cum pot sa vad daca cardul suporta POS? Platirea aia doar prin atingere...nu stiu sigur cum se cheama

| GPA a răspuns (pentru CraciunAlex0620):

Se numește Contactless, cardul trebuie să aibă o suprafață cu contacte, un cip pentru citire NFC. Dacă nu are acel cip, înseamnă că nu este Contactless.

| CraciunAlex0620 explică (pentru GPA):

Si nu stii cum imi pot da seama cum vad daca am acel cip, mi se pare ca trebuia sa arata niste,, unde" dar al meu nu are...

| CraciunAlex0620 explică (pentru GPA):

Asa, si ce fac cu asta?

| GPA a răspuns (pentru CraciunAlex0620):

Prin intermediul Contactless poți face plata la POS-uri doar apropiind cardul de POS, o plată de până la 100 de lei în funcție de bancă, de obicei plata maximă Contactless este de 100 roni. Dacă depășești 100 roni, vei fi nevoit să introduci cardul în P.O.S

Contactless scurtează timpul de plată și permite identificarea între dispozitive doar prin simpla apropiere.

| CraciunAlex0620 explică (pentru GPA):

Da ok inteleg, dar toate cardurile au?
Caci pe cardul meu nu vad liniile alea care seamana cu cele de wifi sau ce or fi

| GPA a răspuns (pentru CraciunAlex0620):

Nu au toate, sunt carduri și fără Contactless. Dacă nu ai cipul înseamnă că nu este Contactless și nu poți face plăți Contactless. Cardul poate fi citit doar prin intermediul benzii magnetice.

| CraciunAlex0620 explică (pentru GPA):

Mersi mult, chiar mi-ai fost de folos

| mihai69 a răspuns (pentru GPA):

Există carduri cu chip, dar care nu au implementată și opțiunea de contactless.
Cele care se pot folosi și astfel au marcat clar pe ele semnul acela care seamănă cu iconița de wifi.
•)}

| CraciunAlex0620 explică (pentru mihai69):

Ah, bun mersii

| Ionut231312 a răspuns:

Depinde de banca, la BT de exemplu de obicei exista doua bancomate, unul simplu de retragere si unul de transfer, retragere si depunere.

| CraciunAlex0620 explică (pentru Ionut231312):

La Cec am...

| Ionut231312 a răspuns (pentru CraciunAlex0620):

Pai bagi cardul in bancomat si vezi daca apare vreo optiune de depunere, daca nu inseamna ca nu are

| svenhassel13 a răspuns:

Doar extrage. Funda?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru svenhassel13):

Pe ce vrei funda? Pe niste prostii?