| MihaiOftu a întrebat:

Salut, la ce facultate merita sa mergi in Romania? ca sa poti lucra dupa aceea in domeniul pe care l-ai studiat?

3 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

La orice daca esti dispus sa muncesti pe acelasi domeniu dupa ce termini. Sunt cateva facultati chiar inutile, dar cele mai multe pot sa te ridice destul de mult daca iti dai interesul, inveti si pe urma continui sa muncesti in domeniul studiat.
Medicina, inginerie (adica politehnica), IT, cam orice facultate cu modul pedagogic (ca sa poti preda pe urma la scoala daca iti place asta) Limbi straine si multe altele, depinde ce-ti place tie. Nu face o facultate doar pentru ca pe urma s-ar putea sa primesti un job banos, pentru ca daca nu-ti place, cu toti banii nu o sa poti munci mai mult de cativa ani si o sa-ti dai seama pe urma ca in timpul ala pierdut puteai sa faci ceva care sa combine utilul cu placutul.

| alex495 a răspuns:

Tot ce inseamna inginerie si programare. Plus orice legat de tehnica medicala, Cine ar fi crezut ca ala de ii proiecteaza scaunul doctorului stomatolog castiga dublu decat doctorul laughing)). Si tu stai la un birou si desenezi, nu te streseaza nimeni la cap ca ai intarziat. Numai zic ca daca tu ai gresit, exista guma de sters sau functia erase/delete in programul in care lucrezi, ca medic trebuie sa i refaci lucrarea si pe banii tai mai ales

| QwertyBeast a răspuns:

La ce iti place. Nu are rost sa mergi pe ceva care nu iti place. O sa iti irosesti viata in felul asta. Mai bine sa mergi la munca, sa nu faci, poate, atat de multi bani, dar sa nu fie un chin decat sa faci mai multi bani si sa fie un chin.