| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
O persoana din Africa care doreste sa viziteze Romania, poate sa faca rost de viza si de la ambasada altui stat din Uniunea Europeana(Spania)? Deoarece Ambasada Romaniei este f departe.

6 răspunsuri:
| ValentinMihai78 a răspuns:

Viza pentru România, da se poate obține de la o ambasadă de pe teritoriul Uniunii Europene, dar acea persoană trebuie să aibă statut legal de turist în țara respectivă, de rezident.

| Anonim7391 a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Cum adica?
Persoana care vrea sa ma viziteze este din Bostwana si nu exista acolo ambasada Romaniei deci se poate?

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru Anonim7391):

Https://www.mae.ro/foreign-missions/3497

Uite m-am interesat pe internet și am aflat de la MAE, faptul că reprezentanții diplomatici români se află în cadrul Ambasadei Marii Britanie.
Deschide link-ul trimis.

| Anonim7391 a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Iti Multumesc

| Anonim7391 a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Deci poate obtine visa de acolo?

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru Anonim7391):

Pe site-ul MAE, scrie că consulatul României funcționează în cadrul Ambasadei Marii Britanii. Deci, dacă pe site-ul oficial al MAE scrie așa ceva, să meargă la ambasada Angliei și să întrebe.