| MILaurentiu999 a întrebat:

poate sa-mi spuna cineva ce inseamna m*s^-2 sau m/s^-2? Stiu ca m/s semniifica o distanta masurata in metri ce a fost parcursa intr-o secunda, dar cand unitatea de timp este la o putere ce inseamna?

Răspuns Câştigător
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

10m/ s^2 inseamna ca obiectului ii creste in fiecare secunda viteza cu cate 10m/s. Daca in secunda 2 are viteza de 20m/s, in secunda 5 va avea viteza de 50m/s.

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Înseamnă că valoarea respectivă crește cu direct proporțional cu distanța și invers proporțional cu pătratul duratei (timpului).

| GoldenZenith a răspuns:

Acceleratia se masoara in m/s^-2.

| MILaurentiu999 explică (pentru GoldenZenith):

Ok, dar la ce se refera?
de exemplu 10 m/s^2 ce inseamna?

| GoldenZenith a răspuns (pentru MILaurentiu999):

Stim ca formula acceleratiei e urmatoarea si reprezinta variatia vitezei in functie de timp: a=v/t (viteza/timp) din care dezvoltam: a=(v2-v1)/(t2-t1)

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru MILaurentiu999):

10m/ s^2 inseamna ca obiectului ii creste in fiecare secunda viteza cu cate 10m/s. Daca in secunda 2 are viteza de 20m/s, in secunda 5 va avea viteza de 50m/s.