| Daniel_Dan_1997 a întrebat:

Salut,port lentile de contact pentru vedere de 1 lună si 4 zile, am dat 700 lei sunt pe 3 luni cică unele speciale după ce termin cu ele o să văd mai bine decat înainte. nu stiu sa le deosebesc dacă e pe fata sau invers pentru că arată la fel si vad cu amundoua părțile aproape la fel, cum vedeam mai bine așa o puneam, 1 săptămână nu le am mai întors am fost atent, ieri am zis ca lentila stânga sa o întorc să văd cum vad cu partea cealaltă am intorso si am observat că văd mai bine dar nu o tolerează ochiu mi se întoarse, lăcrimează si ma roade ochiu dar de ce,că eu nu am scăpato niciodată, Nu am avut probleme cu pusu si nu am unghii sa o zgârii, nu mai înțeleg nimic dacă o pun invers nu am nimic, pai daca era zgâriată nu trebuia să mă zgharie si asa? Mă ajută și pe mine cineva?

1 răspuns:
| Mihai_Alex_1984 a răspuns:

Salut Daniel,

Nu stiu tipul lentilelor pe care le folosesti dar stiu ca unele au inscriptionate cateva cifre. Pentru a sti cum sa le aplici, cand tii lentila pe farful degetului cifrele ar trebui citite cu usurinta, normal, de la stanga la dreapta.
O alta metoda ar fi sa vezi forma lor inainte de aplicare. Ele ar trebui sa fie in forma de cupa sau mai poti incerca sa atingi marginile lentilei intre ele usor cu degetele, daca se lipsesc usor intre inseamna ca sunt pe verso. Pentru mai multe detalii am gasit un blog post, sper ca te va ajuta - https://www.lentiamo.ro/blog/pozitie-corecta-lentile.html

Servus, Alex