Salut, prieteni.
O intrebare care se adreseaza celor ce se pricep la motoare electrice.

Am un motor electric (trifazat), destul de vechi caruia ii lipseste placuta cu detaliile tehnice. Astfel ca nu stiu cam nimic esential despre el (nici macar daca functioneaza).

Ideea este ca doresc sa-l probez, insa nu am posibilitatea de a-l conecta la linia trifazica momentan (si din pacate), asa ca am ales sa folosesc metoda de a-l porni cu ajutorul unui condensator folosind linia de 220 - problema e ca nu stiu ce condensator sa aleg intrucat nu pot calcula valoarea adecvata datorita faptului ca nu cunosc consumul efectiv declarat al motorului in lipsa placutei cu detaliile tehnice.

Asadar... Cam ce varianta as avea la indemana pentru a putea testa functionalitatea motorului utilizand linia de 220?
Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| IceRope a răspuns:

În general, valorile sunt între 20-40 microfarazi. Dar, trebuie făcute mai multe încercări, dacă nu cunoști datele motorului. Probabil că 25 microfarazi ar fi OK. Dacă vrei să aprofundezi electrotehnica pe partea de motoare clasice, poți afla lucruri interesante de aici: https://my.electricianexp.com/......telya.html

| damian32243 a răspuns:

O varianta ar fi sa-l cantaresti.ii faci o fotografie, masori diametrul axului si o postezi.Cineva poate are unul identic.
Motoarele trifazice pot fi 220/380V,380/660V, dahlander cu doua viteze etc.In ultimele doua cazuri nu prea ai ce face cu ele la o retea monofazata.
In primul caz 220/380 trebuie sa schimbi conexiunile pentru 220 trifazic.si sa incerci cu diferite condensatoare pana porneste, de la 20uF pana la 50uF.

| Abcadi a răspuns:

Mai ai o varianta sa il conectezi la 220 si sa incerci sa invarti tu manual fulia sau axul care este invartit de motor pana cand el porneste