| Gass93sv a întrebat:

Se poate porni un motor trifazat la priza ce inseamna asta si cum as putea sa-l pornesc?

Răspuns Câştigător
| neutrino a răspuns:

Da, dar de la o priza trifazata. Se poate porni si in monofazat dar trebuie sa fii putin meserias pentru ca se adauga un condensator a carei marime se calcuzeaza in functie (si) de puterea motorului.

Răspuns utilizator avertizat
2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Probabil vrei sa conectezi acel motor trifazat de care spui la o priza mono asa e? Se poate sinca f usor.Motorul respectiv are facute conectiile pentru o priza trifazata probabil in stea.Ei la bornele motorului trebuie sa schimbi acele legaturi.Nu mai stiu exact ce si cum trebuie facut, desi chiar eu personal am facut chestia aia cindva, dar au trecut f multi ani si sincer am uitat. Dupa ce faci legaturile bagi in priza si rotesti cu mina rotorul sau dupa caz fulia rotorului daca are pe el o fulie si motorul va functiona atit timp cit va avea curent chiar 220v.Bine nul poti folosi la sarcini f mari dar va functiona.De ex eu il foloseam pentru o pompa de apa, irigam prin gradina si chestii de genul asta.Pot sa ma interesez daca chiar vrei sa stii exact ce legaturi trebuiesc facute.Dar de fiecare data cind il pornesti trebuie sa il ajuti tu manual.Bine asta daca doar vrei sa stii.In cazul cind chiar vrei sa si folosesti e mai simplu sa cumperi un motor pentru ce curent ai tu acasa.Dar ca informatie este asa cum am spus mai sus.O sa ma interesez cum se fac legaturile.Si nu ai nevoie de nici un condensator, odata cel ajuti tu.