| mafiotuXXL a întrebat:

Stie cineva cum au fost construite piramidele. Din Egipt
Undeva zicea ca de extracterestri
Apoi am auzit ca de Oameni.
Chiar nu stiu...
Dau funda + la raspunsu adevarat
Ps: Nu Vreau tampenii

Răspuns Câştigător
| xXxV4mPiR3xXx a răspuns:

Asezarea piramidelor respecta pozitia stelelor pe cer. Cele mai cunoscute piramide, construite cu mii de ani in urma sunt cele ale faraonilor Keops, Kefren si Mikerinos. Piramidele erau construite de sclavii paziti in permanenta si batuti cu biciul pentru fiecare miscare gresita pe care o faceau. Drept rasplata primeau mancare. Pentru a se realiza aceasta constructie enorm de mare a fost nevoie de 20 de ani. Pe una dintre laturile piramidei, s-a construit o panta confenctionata din lut de Nil. Pe aceasta trageau blocurile de piatra. Mutarea blocurilor de piatra se realiza cu saniile de lemn. Avea o inaltime de 146 de m si o greutate de aproape 7 milioane de tone. Greutatea unui bloc de piatra cantarea 2, 5 tone, insa putea ajunge pana la 15 tone.

Sper ca te-am ajutat! happy

4 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

De oameni. e dovedit deci nu se pune problema vreunui "miracol".

| Aditzu1988 a răspuns:

Nimeni nu iti va da un raspuns corect...cel putin nu anul asta cred big grin Piramidele reprezinta unul dintre paradoxurile timpurilor noastre.

| miky014 a răspuns:

Piramidele reprezentau mormintele faraonilor si erau construite de oameni, de supusi ai faraonilor. happy

| lorykiss9710 a răspuns:

Erau contruite de supusi faraonilo ca si un mormant sacru.in ziua de azi faraoni mumificati dupa moarte inca mai sunt acolo.din cate stiu eu.ereau contruite din nisip solidificat in forma de caramida dar mai mari.