| ANONIM12737 a întrebat:

Salut, știe cineva cum se citește valoarea de pe tamburul micrometrului?

2 răspunsuri:
| MihaiSpeedster a răspuns:

Prima data vezi ce la valoare de pe brat se opreste tamburul. Apoi, linia de pe brat se aliniaza cu o gradatie de pe tambur. gradatiile sunt de la 1 la 50. de ex marginea tamburului se opreste in dreptul lui 10 pe brat, iar linia trasata de-a lungul bratului se aliniaza cu 45 de pe tambur. Ai 10.45 mm

| MihaiSpeedster a răspuns:

Daca tamburul inca se roteste dupa ce treci de 50, aduni valoarea la care se opreste cu 50.
De ex, marginea tamburului se opreste un pic dupa 10, dar nu se vede 11. Continui sa rotesti tamburul pana cand nu ti mai permite. Se roteste, trece de 50, si se opreste la 25. Valoarea masurata e 10mm + 0.5mm + 0. 25mm, deci in total 10.75 mm.
Sper ca e destul de clara explicatia.