| ForevărTughedăr69 a întrebat:

Stie cineva daca pentru decontarea manualelor este nevoie si de chitanta pe care am primit-o de la curier cand mi-a livrat colectul cu manualele? Nu am citit nicaieri asta, eu n-am pastrat chitanta iar doamna secretara nu imi primeste cererea pentru ca nu am acea chitanta.

3 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Este logic sa pastrezi fiecare chitanta pentru justificare...
Asa se sec ere si la produsele achizitionate cand te duci sa le repari daca sunt in garantie.
Nu ai chitanta, nu te poti justifica.
Deci nu se face decontarea.
O zi bunahappy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

" Art. 4. - (1) Pentru decontarea cheltuielilor ocazionate de achiziţionarea manualelor şcolare, elevii înmatriculaţi în clasele a XI-a, a XII-a şi a XIII-a depun la secretariatul unităţii de învăţământ o solicitare scrisă, însoţită de factura fiscală/facturile fiscale din care reies numele elevului/părintelui sau tutorelui legal instituit, informaţiile referitoare la manualele achiziţionate - suma achitată, titlul, autorii, editura, după caz.
(2) În cazul în care suma achitată la cumpărarea manualelor este mai mare sau egală cu 55 lei, se va deconta suma de 55 de lei.
(3) În cazul în care suma totală achitată la cumpărarea manualelor este mai mică decât 55 lei, se va deconta suma totală precizată în factură/facturi. " - SURSA = Hotărârea nr. 733/2015 - vezi linkul :
http://lege5.ro/......or-al-inva

Vezi Catalogul Manualelor aprobate pentru anul şcolar 2015-2016 la linkul oficial :
www.edu.ro/index.php?module=uploads&func=download&fileId=21259

http://www.edu.ro/index.php/articles/23366

Toate cele bune!

| Fatamuntilor a răspuns:

Din cate stiu eu, trebuie!