| Ottakringer a întrebat:

Stie cineva unde pot face inrolarea in armata?
Unde trebuie sa merg sau daca trebuie sa depun o cerere pe undeva?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la CMJ (Centrul Militar Judetean) de care apartii.
El se afla in orasul capitala de judet. Uite aici: http://www.mapn.ro/recrutare/bir.php

Pana atunci citeste pe aici: http://www.mapn.ro/recrutare/
http://www.mapn.ro/recrutare/info.php
Poti merge dupa sarbatorile de iarna, linistit. Eu am fost militar si ma bucur ca si altii vor. Succes!

| Ottakringer explică (pentru Salontanul):

Multumesc de raspuns. Imi doresc sa ma inrolez de multa vreme, dar viata m-a dus prin alte colturi ale lumii. Dar in sfarsit imi pot indeplinii visul meu. Am decis sa ma inrolez din Ianuarie. Am gasit in judetul meu ( Botosani ). De ce nu mai esti militar daca nu te supara intrebarea.

| Salontanul a răspuns (pentru Ottakringer):

Multumesc pentru funda! Ma bucur ca vrei sa mergi in armata. Vezi ca trebuie sa ai sub 26 de ani. Am iesit la pensie. Am peste 59 de ani. happy

| Ottakringer explică (pentru Salontanul):

Nu ai pentru ce! Si eu iti multumesc pentru raspuns. Am 23 ani. Ma intereseaza sa optez pentru infanterie sau vanatorii de munte. Multi inainte happy

| Salontanul a răspuns (pentru Ottakringer):

Si tie. Si eu am fost infanterist. A fost greu. Mult mers pe jos. Dar mi-a placut. As lua-o de la capat daca as mai putea. La vanatorii de munte este si mai frumos.

| Ottakringer explică (pentru Salontanul):

Chiar daca fac sport stiu ca o sa imi fie greu la inceput. Dar nu ma opreste asta in nici un caz. Dar asa-i, e frumos si la vanatorii de munte.

13 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

Vezi aici http://www.mapn.ro/recrutare/sgv1.php

Candidatul pentru profesia de soldat şi gradat profesionist, trebuie să îndeplinească, cumulativ, următoarele criterii:
Criteriile de recrutare au caracter obligatoriu, în consecinţă, nu se admit, în nici o situaţie, derogări de la acestea, iar personalul recrutor nu recomandă şi nu încurajează, sub nici o formă, solicitările de derogare de la criteriile de recrutare.

ÎNTOCMIREA DOSARULUI DE CANDIDAT
Dosarul de candidat se întocmeşte de către biroul informare-recrutare pentru candidatul care domiciliază pe raza judeţului/sectorului Municipiului Bucureşti aflat în responsabilitatea centrului militar sau pentru cel care este încadrat/angajat într-o unitate militară ori este înmatriculat într-o unitate/instituţie de învăţământ din judeţul/sectorul respectiv, în perioada recrutării.
Birourile informare-recrutare întocmesc, într-un an şcolar/universitar, un singur dosar de candidat pentru fiecare persoană care îşi exprimă cel puţin o opţiune, în funcţie de categoria de personal/ programul de formare/instruire pentru care a optat, iar în cazul în care există mai multe opţiuni, prima opţiune este considerată cea de bază.
Documentele tipizate care fac parte din dosarul de candidat - cererea de înscriere, fişa de cunoaştere, fişa de examinare medicală - sunt asigurate de către birourile informare-recrutare.
Model de declaraţie pe propria răspundere.

| Ottakringer explică (pentru Anonimuserr):

Multumesc pentru raspuns!

| Anonimuserr a răspuns (pentru Ottakringer):

Da cu plăcere. Așa trebuie să procedezi. Succes!

| Ottakringer explică (pentru Anonimuserr):

Multumesc! In Ianuarie fac inrolarea! happy

| d3javw a răspuns:

Cat este salariul de militar? sincer m ar cam interesa si pe mine domeniul asta am 19 ani

| Ottakringer explică (pentru d3javw):

Salut! Eu nu ma inrolez pentru salariu. Lucrez si acum intr-o firma de securitate. Sunt si bodyguard. Dar armata...e ceva special! Nu am cuvinte sa o descriu. Salariul nu e important pentru mine. Dar poate iti pot raspunde la intrebare...e undeva intre 1500-1800 lei luna. Nu stiu sigur, dar din auzite cam asta ar fi!

| Anonimuserr a răspuns (pentru Ottakringer):

Nu ajungi la 2000 RON pe lună?
Dar apropo la ce îți trebuie asta să fii soldat militar angajat? E o pasiune de a ta?

| Ottakringer explică (pentru Anonimuserr):

Lucrez in securitate. De mic mi-am dorit sa fac ceva pentru protectia altora. Mi-am indeplinit 1% din ceea ce voiam cand m-am angajat la o firma de paza ( pe interventie ). Dar nu ma las pana nu ma inrolez. Deci da.pot zice ca e o pasiune happy