| Daisuke_Hashimoto_1998 a întrebat:

Salut
stiu ca pare o intrebare cam penibila
dar stie cineva cum ar trebui introduse datele cand trimiti un pachet din Germania spre Romania?
am nevoie foarte mare sa stiu asta
e prima data cand trimit

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Name: Popescu, Ionescu etc
Vorname: Ion, Maria etc
Adresse: adresa celui care va primi pachetul.
Toate astea le scrii la Empfänger (destinatar).
La Absender (expeditor), scrii datele tale. Si sa nu uiti sa scrii PLZ, ca astia sunt morti fara codul ala postal.
In functie de firma cu care trimiti coletul, e posibil sa fie nevoie sa scrii si un nr. de telefon al destinatarului si, obligatoriu, numarul tau de telefon la datele tale.

| ALGator a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Cod postal (probabil PLZ) si, daca persoana respectiva sta in gazda la altcineva de la care foloseste si adresa, se indica pe al doilea rind dupa nume c/o Ixulescu Gazda. In unele tari (Franta) daca nu indici asta, chiar daca numele si adresa sunt corecte se returneaza trimiterea.

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru ALGator):

Daca nu are mutatie la adresa respectiva si trimiti coletul prin posta, nu-l poate ridica. Eu trimit prin curier, pentru ca nici fi-meu nu are mutatie. Daca trimiti prin GLS, cand ajunge coletul, curierul il suna pe destinatar si ii aduce coletul acasa. DHL lucreaza cu Posta Romana, asa ce e bine sa eviti sa trimiti cu ei.

| ALGator a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Da, si toate acestea e cel mai bine sa fie intrebate la posta sau la curier. Ei stiu cel mai bine.

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru ALGator):

Crede-ma, ca stiu ce spun. De doi ani ma confrunt cu problema postei cand trimit colet acasa. Aia de la Posta, din Romania, nu-ti dau nici macar un timbru daca nu seamana adresa de pe plic cu aia din buletin.

| ALGator a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Nu contest!

8 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu inteleg ce date trebuie sa "introduci". Doar nu trimiti pachetul prin internet. Daca ai da mai multe detalii, poate te-as putea ajuta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Se referea strict la scrisul pe colet, dar a scris eronat.

| addya a răspuns:

Nume+ prenume+ adresa+ numar de telefon, datele celui caruia ii trimiti acel pachet