| iulikaiulika a întrebat:

Sunt din Republica Moldova si am certificat de nastere romanesc. Vreau sa-mi fac si pasaportul, insa nu stiu de ce parte sa o apuc)) Cine stie,va rog sa ma ajutati, unde ma pot adresa, la ce pret, si daca pot sa il fac intr-o zi? Merci mult pentru ajutor.

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca esti cetatean al R.Moldova,pentru a-ti face un pasaport te prezinti la Sectia( Biroul) de documentare si evidenta a populatiei din regiunea ta. Daca intrii pe siteul :www.registru.md/documentare/ aflii toate informatiile necesare( adtresa sectiei/biroului, actele necesare, pretul unui pasaport )Numai bine!

| Lilia2621 a răspuns:

Buna.E imposibil sa-l faci intr-o zi. De ce nu te duci la ambasada romaneasca care se afla in Chisinau pe Izmail si acolo intrebi. Dupa juramant il poti face timp de o luna cu 100 euro, dar pana la juramant mai trebuie sa faci nu stiu ce acolo. Nu se face asa de usor pasaportul, adica daca ai certificatul de nastere poate fi mai usor. Matusa mea a asteptat 2 ani pana acum doua luni ca s dea juramantul si acum in mai va primi pasaportul.Dar a cheltuit foarte multi bani, mai mult de 500 euro. Uite pe aceasta pagina http://chisinau.mae.ro/index.php?lang=ro&id=646
aici ai telefoane, strada ambasadei...
daca nu esti din Chisinau si iti vine greu sa mergi la ambasada suna, pentru ca intodeauna la ambasada sunt nidte rinduri mari si trebuie sa te duci cit mai dimineata. Sper ca te-am ajutat