| manutza a întrebat:

Credeti ca Republica Moldova e pamant romanesc?

Răspuns Câştigător
| Mar a răspuns:

E pamant romanesc toata ziua. Ce lima vorbesc? Aaa romana. Ce culori au pe drapel? Aaaa albastru galben rosu (ca la romani). Dar ce stema au? Aa aia cu boul care o avem si noi(e cea de a doua din cele 4) http://www.soft-expert.info/portofoliu/StemaRomaniei.jpg.Ma uitam pe youtube la niste comentarii.romanul:frate moldovean. dar moldoveanul:nu suntem frati cu voi, nu avem nevoie de voi. ei nu isi dau seama ca le curge sange de roman prin vene. Oare cum era daca nu ii dadeam rusilor.era mult mai bine.Noroc ca au scapat si ei de comunism ca altfel varza se alegeau de ei.totusi ei nu se simt rau cand vorbesc rusa la televizor cand limba lor este romana? ei sunt romani dar robi ai rusilor si nu vor sa recunoasca.au dat dovada de nesimtire si asat e adevarul. ei sigur vor sa se uneasca cu noi asta stiu sigur.deci basarabia pamant romanesc toata ziua

5 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Republica moldova este pamant Romanesc si acest rapt teritorial s-a facut in urma tratatului Ribentrop- Molotov cunoscut ca pactul Stalin-Hitler, semnat la moscova in 23 august 1939. Tot in anul 1939 moldova de dincolo de prut a fost ocupata de Armata Rosie.
@ Andreea dupa ce planeta esti, chiar nu-ti cunosti propia istorie sau ai fost numai la gradinita? Daca ai in cap numai Selena Gomez si Hannah Montana de ce mai raspunzi la o intrebare care te depaseste.

Răspuns utilizator avertizat
| Georgiana21 a răspuns:

Normal ca este pamanat romanesc.Tocmai de asta Romania este pentru Republica Moldova "tara mama". Acest teritoriu a apartinut Romaniei, dar ne-a fost "furat".

| Cretzule a răspuns:

Este pamant romanesc.Mama mea este de acolo si este romanca.

| dirtyshane1994 a răspuns:

Bridgette iti spun ca un Basarabean noi va socotim ca frati nu degeaba ii spunem Romaniei ( Tara mama ) Vezi ca mai e o faza in Basarabia nu traesc numai Basarabeni ci si rusi care au fost trimisi aici din rusia! Voi ne incurcati pe noi cu rusii care locuesc in Basarabia! si ce sa le facem? Lasa-i sa traiasca la noi daca le place noi suntem primitori si primim pe toti ca toti la un sfirsit suntem oameni! sa stii ca si mie imi este trist pentru tara cind vad cite un drac de rus care nici macar nu stie a zice buna ziua pe limba noastra, si nu ca nu pot nu vor sa stie da pe de o alta parte beau vinul nostru, maninca pinea nostra si ne schemonosesc cuvintele! Daaaa intr-adevar e trist dar ce o sai faci ii lasam cu dumnezeu!