| hulkwirine a întrebat:

sunt elev cl 9 anul acesta m-am transferat din md in Iasi! am pierdut declaratia care i-mi permite sa trec vama de la moldova! acum vreau sa merg acasa dar nu am declaratia si nu pot sa-mi fac alta penttru ca parintii nu sunt in tara! vreau sa merg acasa dar am auzit ca nu imi permite fara acea declaratie! cum pot sa fac ca sa pot pleca?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Afla unde s-a eliberat actul si cere o copie.

| mixxjim a răspuns:

De intrat in tara de origine poti intra, nu poti iesi fara acea declaratie. Deci poti merge acasa, numai ca daca ai tai nu vor fi sa-ti faca alta e complicat: ori mergi la notarul unde ai au facut declaratia si ceri o copie, ori le spui sa-ti faca alta acolo unde sunt si sa ti-o trimita prin posta, recomandata cu confirmare de primire sau cu un curier special (DHL de exemplu), sa fie siguri ca nu se rataceste pe drum si iti ajunge la timp sa te poti intoarce la scoala.