| SingleForOne a întrebat:

Am venit din strainatate recent, am scris pe declaratie faptul ca voi sta la domiciliu impreuna cu familia, deci restul familiei va fi obligata sa ramana izolata.

Trebuie ca eu sa prezint un bilet de calatorie (autobuz sau avion) sau ceva de genul sau altceva de la vama, pentru a dovedi ca am venit in tara? Pentru a dovedi ca familia a fost nevoita sa fie izolata?

La clinica locala si la locul de munca al parintilor se cere un bilet de calatorie sau ceva de la vama pentru a dovedi ca am venit in tara si pentru ca parintii sa primeasca salariul din timpul "concediului medical pe timp de izolare/carantina". Nu am primit bilet de calatorie sau altceva de la vama, doar declaratia pe propria raspundere pe care am scris-o.
Este o lege pentru asa ceva, pentru ca un bilet de calatorie sa dovedeasca ceea ce declaratia in sine o face, legal vorbind? Dar declaratia pe propria raspundere nu este indeajuns?

Daca mergeam pe jos sau cu masina, tot drumul din strainatate, nu aveam bilet de calatorie, dar tot aceeasi declaratie o scriam, tot prin vama treceam si de asemenea tot nimic altceva nu primeam in afara de declaratie.

Nu inteleg, ce are legatura un bilet de calatorie ca sa fie mai presus de lege si de declaratia pe propria raspundere?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Poti face declaratie pe proprie raspundere, in care mentionezi exact tara de unde ai venit, cu ce mijloace de transport, prin ce tari ai trecut, precum si data, ora si vama unde ai intrat in tara (unde- si cand ai dat declaratia),
Firma trebuie sa accepte aceasta declaratie a ta, iar in caz de indoieli poate cere confirmare din partea vamii.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-am auzit si n-am citit ca intreaga familie sa fie izolata pentru ca un membru al familiei a venit din alta tara. Tu trebuie sa stai in izolare si nu membrii de familie.