| AlexandruPorfir a întrebat:

Salut! Știe cineva cam cât ar costa o coroniță pentru o plomba? Ca sa nu mai cada plomba.

4 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Coroana costa ceva, dar, trebuie slefuit tot dintele si scos nervul, deci coroana e ultima solutie daca altceva nu se mai poate face
asa ca uita ideea asta si du-te la alt dentist care stie sa puna plombe, ca e clar ca al tau e pe dinafara

| Iote a răspuns:

Plomba nu trebuie sa cada. Daca plomba cade, inseamna ca lucrarea nu a fost bine facuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salutare,
Daca se pune o coroana, nu mai putem vorbi de plomba.
Plomba se pune pe dintele tau initial care a avut cel mai probabil un tratament de canal (scos nerv).
Coroana se pune pe un dinte care a fost slefuit in prealabil pana la o dimensiune mica (cat un ciot) sau pe un implant dentar.
Costurile variaza in functie de material (ceramica, metal, aur daca vrei), calitate, tehnicianul care a facut coroanele dentare.
Poate sa coste si 500 de lei, dar poate sa ajunga si la 2500+ lei.

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Buna intrebare, o sa ma interesez ca si eu am curatat de curand cateva masele si dinti de carii.