| Sportivul1Spo a întrebat:

Am gemeni in clasa a8-a fata si baiat, vreau sa stiu daca unul dintre ei are o nota mai mare de exempul : fata 8.90 si baiatul 7.50 se poate depune o cerere prin care cel cu nota mai mica se poate duce la acelasi liceu cu celalalt care are o nota mai mare si daca nu mai au locuri in aceea clasa pentru cel care are medie mai mica se poate muta la alt profil tot in acelasi liceu.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In asemenea cazuri, de gemeni, cel cu media mai mica se poate transfera in clasa celui cu medie mai mare de admitere, conform ROFUIP, citez:
"ART. 226.Gemenii, tripleţi etc. se pot transfera în clasa celui cu media mai mare sau invers, la cererea părintelui, tutorelui sau susţinătorului legal sau la cererea elevilor dacă aceştia sunt majori, cu aprobarea directorului unităţii de învăţământ."

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, se poate - evident, în anumite condiţii :
"Art. 226 Gemenii, tripleţi etc. se pot transfera în clasa celui cu media mai mare sau invers, la cererea părintelui, tutorelui sau susţinătorului legal sau la cererea elevilor dacă aceştia sunt majori, cu aprobarea directorului unităţii de învăţământ." - SURSA = R.O.F.U.I.P. aprobat prin Ordinul MEN nr. 5115/15.12.2014 de la linkul :
http://www.isjmm.ro/......rofuip.pdf

Vezi alte detalii în răspunsurile pe care le-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......fo-ma-pot/

Toate cele bune!