| Lovemydoggy a întrebat:

am nevoie de ajutor.
Mi-am cumparat azi de la Centrul de Calculatoare un S6 edge, mai este nevoie sa formatez bateria?

6 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Cum adica sa formatezi?

| Lovemydoggy explică (pentru Bondarel99):

Adica sa il descarc pana se inschide si dupa sa il las la incarcat pana are 100% sau sa il las 12 ore, iar dupa sa mai fac odata tot asa...
mai e nevoie? ca pe unele site-uri scrie ca nu, pe altele da.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Lovemydoggy):

O sa incerc sa scriu din nou raspunsul, nu stiu de ce nu mi se posteaza.
Asa, ziceam ca treaba asta se practica la bateriile vechi, la astea cu litiu nu e neaparata nevoie.Este recomandat sa nu se lase sa se descarce bateria complet, doar o data pe luna pentru calibrare, pentru ca altfel se strica bateria si deci sa nu il lasi sa se incarce in ciclu complet 0-100% Daca il incarci cand inca mai este 30-40-50% bateria va avea durata de viata mult mai lunga si asta e bine pentru ca stiu ca la s6 trebuie sa il duci la service cand se uzeaza bateria sa o schimbe fiind incorporata.Dar daca e prima data cand il incarci, eu zic sa il lasi la ciclu complet.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Il incarci complet inainte de utilizare pe urma il poti folosi pana cand bateria scade sub 40% dupa care il poti incarca iar. Bateriile Li-Ion nu au efect de memorie si functioneaza optim in intervalul 40-90%. Nu e necesar sa-l lasi sa se descarce complet.

Răspuns utilizator avertizat
| KittyRalu a răspuns:

Da, normal, (lasa-l la încărcat 12 ore fara sa il deschizi)