| Optima a întrebat:

..am nevoie urgen de raspuns la intrebarea: Care a fost rolul lui Napoleon Bonaparte in istorie?

Răspuns Câştigător
| kattystar a răspuns:

Rolul lui Napoleon Bonaparte:
1. Napoleon Bonaparte a supus egiptul si a taiat legaturile dintre Anglia si India.
2. El a instaurat regimul politic al consulatului.
3. A fost prim consult al imputernicirii dictatorial.
4. A format primul imperiu francez, astfel fiind in frunte ca general.
5. Datorita dictaturii lui Napoleon Bonaparte armata era instruita,presa cenzurata,s-au format coduri ale lui Napoleon, care aveau o insemnatate colosala, iar scoala si biserica erau controlate pentru a educa un cetatean devotat patriei si in deosebi imparatului.
6. In timpul domnii lui Bonaparte s-a modernizat agricultura.
7. In plan intern duce o politica de consolidare a statului si intreprinde un sir de reforme pentru consolidarea societatii burgheze in Franta.

2 răspunsuri:
| Classy a răspuns:

A fost imparatul Frantei, a consolidat si a initializat multe reforme ale Revolutiei Franceze. Unul dintre cei mai buni conducatori militari ai tuturor timpurilor, a cucerit o mare parte din teritoriul Europei si s-a ocupat de modernizarea natiunii pe care o conducea.