| TheGazeTTeRuKi a întrebat:

: am o intrebare, cand se implineste un secol se intampla ceva? vreo sarbatoare ceva?

Răspuns Câştigător
| AlphaPower a răspuns:

Nu se sarbatoreste nici o sarbatoare la implinirea unui secol, doar se implinesc 100 de ani. Poate doar daca a trecut un secol de la un eveniment, de exemplu Mihai Eminescu care implineste un secol si 64 de ani adica 164 de ani de cand a murit sau alte exemple in rest un secol nu inseamna neaparat o sarbatoare, doar daca se implineste un secol de la un anumit eveniment. Sper sa-mi dai funda.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu e nici o sarbatoare. Poate revelionul.La incheierea a o suta de ani.Sau daca ai pe cineva care a apucat sa traiasca atat, il sarbatoresti.

| Kaℓi a răspuns:

Of, Doamne sad

| Biiskrem a răspuns:

Nu e sărbătoare oficială. Pur și simplu au trecut 100 de ani. Că pot spune că a treut un secol de ând a murit străbunicămea sau altceva, e altă chestie.

| akaMarian a răspuns:

Nu cred, eu unul nu am auzit de asa ceva.