| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare de curiozitate: Ce era comunismul si de ce a fost rau pentru tara?

Răspuns Câştigător
| George_Gabriel_Ion_1995 a răspuns:

Desi imi place raspunsul dat de domnul "Papusel24" mi se pare prea putin obiectiva.
Comunismul este un regim totalitar de extrema dreapta care a inceput cu abdicarea regelui Mihai la 30 dec 1947 si s-a terminat in jurul zilei de Craciun al anului 1989.
Extrema dreapta se refera la orientarea politica pe o axa.
In centru se afla democratia,la stanga se Comunismul si la dreapta Fascismul.
Totalitar este diferit de autoritar,prin faptul ca in Totalitar toti oameni care se opuneau direct erau exterminati prin diferite forme.
Mai multe "izbande" ale regimului ca autostrada Transfagarasan sau Canalul erau construite de catre uriasa masa de prizonieri,plus soldati sau oameni obligati sa ajute.
Cat despre starea mintala a lui Ceausescu,este adevarat ca a suferit in urma anilor ilegalitatii comunismului in perioada interbelica,dar alte detalii picante nu cred ca mai conteaza.
De ce a fost rau:
-a dislocat oamenii de la tara la oras(multi vor spune ca a fost bine, insa oamenii dezradacinati se comportau la fel ca la tara, plus faptul ca locuinta pe care tio dadea era un mod perfect sa fii spionat, multi oameni intr-un bloc)
-ateismul, probabil parintii iti vor explica cine era Mos Gerila si interzicerea practicarii religiei, cel putin pentru persoanele de sub 60 de ani
-Sistemul economic, gandeste-te ca oricat de tare muncesti, nu o sa fii platit mai mult.Mai mult,nu exista sanse reale sa fii promovat. Cetateanul nu era nimic mai mult decat o oaie exploatata de nomeclatura comunista
-administratia,legat tot economic, nimeni nu putea fi concediat, toti erau platiti la fel, gandeste-te ca singura data doctorul te ia in seama e cand ii arunci o atentie, specif comunist era pachetul de cafea sau tigarile "Malboro" si "Kent"
-lipsurile, cea mai accentuata de toti.Nimeni nu isi dadea silinta, nu puteai sa cresti gaini in curte, totul apartinea statului, inclusiv pamantul.Nomeclatura "manca" profitul putin obtinut si lua credite bancare pentru proiecte fanteziste.
-Dezvoltarea, sau mai bine zis investitia in cercetare si noi tehnologii era evidenta.Romania nu mai putea exporta de exemplu masini in occident in anii 80, motivul era simplu:nu aveau aer conditionat, erau urate, fara design, erau mai scumpe.
-Imi pare rau ca mentionez abia acum:un adevarat genocid care a úcis toata vechea garda politica, mari demnitari romano catolici, sute de mii de oameni si supunerea lor ' la conditii mai rele decat in lagarele naziste.

| Maaannnn a răspuns (pentru George_Gabriel_Ion_1995):

Super, multumesc!

| anonim_4396 explică (pentru George_Gabriel_Ion_1995):

Comunismul de extrema dreapta?

| George_Gabriel_Ion_1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Extrema stanga, scuze, a fost o eroare, daca citesti totul se intelege ca fascismul este de dreapta.A fost un mesaj foarte mare si daca mai sunt greseli te rog sa ma anunti.

4 răspunsuri:
| Papusel24 a răspuns:

Comunismul a fost un regim politic totalitar, de extrema stanga ce a durat intre anii 1948-1989, dictator (adica conducatorul tarii) a fost Nicolae Ceausescu. Comunismul a avut si parti bune si parti rele, o parte buna este Autostrada Soarelui (A2) care dateaza de atunci, insa a avut si parti rele deoarece oamenii aveau bani, dar nu aveau ce cumpara spre exemplu. Nicolae Ceausescu avea o boala mintala si de aceea sotia sa, Elena Ceausescu, nu ii comunica nemultumirile populatiei, acesta ar fi motivul. Sper ca ti-am fost de ajutor. big grin