| Rares13121999 a întrebat:

Am o problema cu schimbatorul de viteze la bicicleta.Cand vreau sa schimb viteza(de la greu la usor) trebuie sa imi dau toata forta ca sa invart acel instrument de pe ghidon(nu stiu cum se numeste)(cel mai greu se schimba la instrumentul din partea dreapta). Nici macar nu ma gandesc sa schimb din mers fiindca este imposibil.Va rog sa imi spuneti ce as putea face.DAU FUNDA si multe mtumiri!
P.S.:scuze daca am gresit categoria

Răspuns Câştigător
| MrEvil89 a răspuns:

E posibil sa se fi strans suruburile de sus de pe schimbatorul de pe corn sau e posibil sa fie intepenit cablul pe mansonul de cauciuc.o alta problema poate aparea la schimbatoarele care muta lantul de pe un pinion pe altul sau cel de la foaie.

| Rares13121999 explică (pentru MrEvil89):

Pai...schimbatorul meu muta lanturile de pe pinion pe pinion

| MrEvil89 a răspuns (pentru Rares13121999):

Atunci sunt prea stranse suruburile.\ ori la alea de pe coarne ori la alea de pe cadru.sa nu fie rugina pe undeva.

| Rares13121999 explică (pentru MrEvil89):

Deci trebuie sa desfac suruburile pentru ca rugina nu este...multumesc pentru raspunsuri... iti dau funda