| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema cum sa fac un DVD cu Microsoft Windows 7 Ultimate SP1 x86. Uitati cum procedez:
Am facut primul DVD cu Nero Express, iar al treilea cu Nero Burning ROM 10( al doilea l-am stricat cu alt program de scris DVD-uri, care din pacate nu mergea). Bun, o luam pe rand, primul DVD. Ii dau restart la PC si intru in BIOS sa dau sa booteze de pe CD/DVD, apoi F10(save). Apare chestia aia cu "Press any key to boot from CD" (ceva de genu') si apas o tasta la nimereala. Apare chestia cu "Windows is loading files" (o las sa se incarce), apoi imi da sa aleg ori tara ori limba, am dat Romania(Romanian), credeam ca totul decurge normal, am dat Next(sau un buton ceva OK, nu mai stiu). Apoi imi da sa aleg din niste optiuni... Prima era Startup Repair, si restul erau ceva de genu ca daca mai am o rezerva undeva pe HDD sau pe alt DVD/CD sa o bage p-aia sau sa deschida consola de bagat comenzi.Le-am incercat pe toate dar nicuna nu era ce imi trebuia mie (adica eu eram obisnuit sa selcetz Custom sau Complete, de pe un DVD cu Windows 7 Home Premium N, adica windows-ul actual care e destul de bun dar parca as vrea mai mult). Hmm... ce sa fac, am dat Cancel sau X si am dat Yes. L-am lasat si am intrat in BIOS si am dat sa booteze de pe SATA si l-am lasat aprins.
Dupa ceva timp am luat un nou DVD si l-am facut cu Nero Burning ROM 10 si am dat la viteza 8x si am dat sa si verifice dupa procesul de scriere a informatiilor, dar mi-a dat ca nu a avut succes procesul de verificare si am zis "Eh, ce poate sa aiba ca doar aici zice ca procesul de scriere a avut succes". Am procedat la fel si aici, am intrat in BIOS si am dat sa booteze de pe DVD/CD. La asta m-am cam speriat putin... Aparuse chestia cu Press any key si am apasat la nimereala o tasta dar in loc de interfata setup-ului aparuse ceva cu Windows System Recovery Tool si acolo imi cerea sa aleg intre nu stiu ce variante si am dat pe prima "Repair Windows"(parea cea mai apropiata de ce voiam eu sa fac) dar nici asta nu era buna. Am facut asta de cateva ori pentru ca nu imi aparuse aia cu Windows System Recovery Tool din prima (lol ce m-am speriat de vreo cateva ori ca facea ca aparatele alea de la spitale care masoara pulsul, incepuse sa faca un biiiipp lunglaughing si am zis ca nu mai fac nimic, ma plictisisem, stricasem niste DVD-uri cu care puteam face alte lucruri si imi era ca stric si PC-ul cu atatea restarturi. Dar apoi am zis ma poate e ceva de la PC, nu de la DVD... am bagat DVD-ul cu windowsul actual si mergea cum trebuie setup-ul. Nu stiu ce are.Cred ca raman asa cu asta de acum. Mai trebuie sa caut si un activator pentru el ca s-a facut ecranul negru) Scuze ca am scris asa mult si imi cer scuze daca va deranjez cu intrebarile mele. Ma intrebam daca vreunul din dvs. ar putea stii care ar fii problema si care e solutia.
P.S. Scuzati-mi greselile de scriere si de gramatica.

1 răspuns:
| AleGsZ a răspuns:

Scuze,n-am stat sa citesc tot romanul, dar din ce am vazut eu acolo, iti recomand imgburn ( http://imgburn.com/ ), neaparat sa scrii mereu pe DVD-uri cu 4x, si uite si un tutorial de imgburn http://www.videotutorial.ro/? p=480