| Adyy5 a întrebat:

Am o problema serioasa (paduchi).
Am avut pe timpul scolii pana acum cateva luni luati de la o colega.
Mi-a luat o saptamana sa scap de ei. Dupa am inceput sa folosesc pieptenele des din metal pentru îndepărtarea acestora zilnic in caz ca voi avea parte de o surpriza neplăcută.
De atunci nu am mai avut parte de vreo problema..Pana astazi.
Ultima data folosisem pieptenul acum 1-2 săptămâni.
De cateva zile am avut mancarimi intense, dar nu m-am gandit ca asta ar putea fi cauza.
Dar acum aproximativ jumatate de ora bănuielile mi s-au adeverit.
Dupa utilizarea pieptenului m-am uitat la firele de par din cada si am vazut in jur de 5-6 paduchi vii.
Nu stiu ce s-a intamplat.
Ma spăl pe cap si nu prea ies din casa.Din familia mea nimeni nu are sau a avut.Tocmai ce i-am verificat.
Am parul des si lung si nu il prind in coada (eu avand fata plinuta).
Cum as putea scapa de ei permanent intr-un timp cat mai scurt? Dar sa le previn pe urma aparitia? Nu conteaza cat ma costa solutia.Va rog, ajutati-ma.
Si...Din ce cauza ar fi putut sa apara?
În ultima perioada am fost deseori la Persani si la întreb daca e posibil sa fi luat de pe unul dintre sezloange.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De paduchi poti scapa sigur doar printr-un tratament REPETAT, in 3-4 saptamani. Dupa aplicarea oricarei solutii trebuie sa-ti legi parul strans cu un prosop, pentru 2-3 ore, dupa care sa te piateni cu un piaptan foarte des, deasupra unui ziar (se aud daca mai sunt, cum cad pe hartie).
Tratamentul se repeta de 3-4 ori la intervale de 10-12 zile, sa se distruga si puii iesiti din oua.

Citeste si aici:
http://www.ziare.com/......ca-1056799

| ALGator a răspuns:

Exista sampon pentru paduchi. Intreaba la farmacie, dar sa nu fie "naturist" ci medicinal. Pe instructiunile lui scrie si cum sa scapi-
Paduchii sunt insecte mici parazite. Trec de pe un om pe altul, isi depun ouale. In principiu, nu e din cauza "murdariei".
Succes-

| Kiwibibilă a răspuns:

Eu am scapat de ei cu masca de par cu gaz. Cred ca se gaseste pe la magazine.

| simplegirl2 a răspuns:

Pai ai zis ca ai folosit pieptenelui ultima data acum 2saptamani...l-ai dezinfectat deoarece se poate sa fi rămas ceva acolo... încearcă soluția de păduchi si i-ați un alt pieptene nou

| Superman1243 a răspuns:

E posibil sa fi ramas pe piaptan niste paduchi sau au lasat oua la tine in par si nu i-ai eliminat complet.Eu iti recomand Paranix spray sau sampon, cica e foarte eficient, in 15 minute de la folosire paduchii incep sa moara.
Alta metoda este sa te dai cu petrol pe par, asta 100% ii omoara( e un leac babesc big grin )

| manumescbosssdeboss a răspuns:

In primul rand,ca sa poti scapa de paduchi trebuie sa te tunzi scurt.(pana pe la umeri) Dupa,poti folosi sampoane pentru paduchi(alea scumpe sunt cele mai bune) sau masca de gaz, benzina sau petrol. De prevenit nu ai cum sa previi astfel de situatii pentru ca nu stii langa ce nespalata te asezi(colega, in tramvai, autobuz)Oricum, daca nu te tunzi scurt o sa mai stai mult si bine cu ai in cap.

| Alexandru_Cazan_1992 a răspuns:

Nu iti face griji! Paduchii erau o problema acum 100 de ani.Acum poti sa scapi foarte usor de ei. Poti incercat sa te speli pe cap cu un sampon special pentru paduchi de la farmacie.In cel mai rau caz e sa te tunzi scurt.Dar tot o sa scapI de ei.Eu cred ca nu ai luat iar paduchi de undeva.Probabil ai mai avut cativa si au depus oua iar.Nu iti face griji ca o sa scapi foarte usor de ei.Iti urez sanatate!