| Sebi177 a întrebat:

Salut, as avea si eu o intrebare, am o problema cu matreata, incepeam sa am din ce in ce mai multa si aveam multe mancarimi. Asa ca m-am dus la magazin si am luat un Head and Shoulders cu mentol, intrebasem acolo cine era pentru inlaturarea matretii si pentru mancarimi si mi-a recomandat pe cel cu mentol. L-am cumparat si imediat cum am ajuns acasa am fac un dus si l-am folosit.Da, parul avea senzatia aia racoroasa de la mentol, chiar se simtea bine, am incercat sa masez scalpul, apea era calduta, am clatit bine. Dupa ce am terminat mi-am aranjat parul si l-am lasat sa se usuce unpic, dar folosisem aproape 1 minut feonul dar nu la caldura foarte mare. Oricum si dupa ce vad ca s-a uscat complet parul, incep sa il scutur unpic si sa imi dai cu mana prin el si incepea sa curga matreata, nu era la fel de multa ca inainte, dar tot era ceva, adica daca dadeam cu mana prin par, cadea ceva. Acum ce vreau sa stiu, matreata va disparea complet intr-o perioada de cateva saptamani/luni sau trebuia sa dispara de la primele spalari?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Cu plăcere!

Da, evident, la început e posibil să apară rezultate pozitive - o perioadă de timp ( să scapi de mătreaţă ) - dar, apoi va reapărea sad

Dacă mătreaţa reapare, atunci să mergi la dermatolog pentru confirmarea diagnosticului şi un tratament adecvat.

O seară/noapte frumoasă.

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de o dermatită seboreică ( în general, mătreaţa este o formă a acestei afecţiuni )!

TREBUIE să mergi la un control la medicul specialist dermatolog pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat!

Evident, ÎNTÂI mergi la medicul de familie pentru Trimitere la Dermatologie.

Din păcate, aceasta este o afecţiune cronică :(

Deci, NU se tratează definitiv, doar se ameliorează...
Din această cauză, dermatita "reapare", chiar în urma unui tratament potrivit.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Dermatita/dermatita-seboreica_1343

http://www.doxologia.ro/......-scalpului

http://www.romedic.ro/dermatita-seboreica

"Dermatita seboreica este o afectiune cutanata caracterizata prin cruste (scuame) albicioase, unsuroase sau uscate.

Matreata si scuamele sunt, ambele, forme ale dermatitei seboreice." - SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/Dermatita/dermatita-seboreica_1343

Deci, AI dermatită seboreică :(

Toate cele bune.

| Sebi177 explică (pentru bursuc001):

Multumesc pentru informatii, dar dupa cum am zis, am folosit pana acum doar de doua ori samponul, in momentul de fata, nu mai bine astept sa zicem o perioada de 3-4 saptamani, folosesc acest sampon si abia dupa aceea daca nu dispare matreata sa merg la un dermatolog?

| bursuc001 a răspuns (pentru Sebi177):

Cu plăcere!

Da, evident, la început e posibil să apară rezultate pozitive - o perioadă de timp ( să scapi de mătreaţă ) - dar, apoi va reapărea sad

Dacă mătreaţa reapare, atunci să mergi la dermatolog pentru confirmarea diagnosticului şi un tratament adecvat.

O seară/noapte frumoasă.

| doreal a răspuns:

E foarte bun samponu si eu l-am folosit (aveam matreata). Daca iti este bun si nu ai probleme il poti folosi.

| Melcul a răspuns:

Matreata va disparea dupa mai multe spalari.Nu dupa o spalare vrei sa fi ca nou.Acum spalate numai cu asta nu mai schimba samponul.

| oanaro a răspuns:

Incearca tratamentul impotriva caderii parului de aici: http://www.tratamentchelie.aaz.ro
Este suuuper bun