| anonim_4396 a întrebat:

Am mare nevoie de ajutor, fata mea (are 13 ani) a găsit acum 2 zile nişte creaturi foarte mici care s-au dovedit a fi păduchi, a luat din tabără cred. Ieri i-am dat cu un şampon special, farmacista mi-a zis să-l aplic pe părul ud dar pe instrucțiuni scria să-l aplic pe părul uscat, dar am făcut ca ea. Am uscat-o cu feonul şi am dat-o puțin (nu mult) cu pieptenele special. Astăzi, toata ziua a avut mancarimi, a gasit pana si alti paduchi mici si oua multe. Ce ma fac? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu orice solutie anti-paduchi dai, trebuie frecata bine in par (pana la piele si imediat legat strans toata partea paroasa cu un prosop sau batic des!
Se lasa cca 30 minute, dupa care se piaptana bine parul cu piaptan des.
Solutia trebuie aplicata inca de 2 ori, la intervale de 8-12 zile, deoarece dupa un timp din oule ramase mai ies animalute noi.

ATENTIE!
Fata sa nu se imbratiseze cu alte persoane, sa nu se atinga cu parul de parul colegelor din clasa sau altor persoane, fiindca le infecteaza foarte usor!

| Violleta2022 a răspuns:

Datul putin nu ajuta! Ori dai serios ca sa scapi de ei, ori te chinui vreo 6 luni, putin cate putin.
Atentie, se oparesc asternuturile si se calca cu fierul incins, pentru a elimina ouale si paduchii care au intrat deja in perna si asternuturi.
Paduchii se iau rapid la toti membrii familiei, mai ales daca aveti obiceiuls a pupati copilul sau sa stati langa el.
Un tratament foarte eficient este gazul, care se pune pe tot capul cu darnicie, se lasa jumatate de ora si apoi se spala parul in mai multe ape cu sapon, apoi se clateste.
Rezultatul este garantat!

| SkyPilot a răspuns:

Trebuie luptat serios cu ei. Samponul trebuie aplicat ca in prospect. Exista si un medicament oral care ar fi bine sa fie luat concomitent. Tratamentul trebuie facut complet si repetat la 7-10 zile. Toate obiectele textile pe care le-a folosit sunt contaminate si puteti lua si voi.
Vezi acest link:
http://www.wikihow.com/Get-Rid-of-Lice
Sunt foarte contagiosi, cred ca ar trebui sa vorbiti la scoala si sa o tineti acasa o saptamana.

| kepler22b a răspuns:

In nici un caz sa nu folosești gaz. Ii poți irita foarte grav scalpul. In farmacie exista numeroase soluții pentru păduchi. Totuși cele mai eficiente și mai rapide tratamente sunt cele prin îndepărtarea mecani (acel pieptăn foarte des ) iar după aceea aplicarea de ulei de măsline din abundentă și lăsat peste noapte. Astfel ouăle și păduchii rămași vor fi lipsiți de oxigen și vor murii
Un alt tratament natural ar fi spălarea parului cu apa și oțet 2 litri de apa cu 2 litrii de oțet. Toți trebuiesc urmați acești pași pentru ca e probabil sa se fi transmis. Încercați sa spălați toate hainele și lenjeriile la temperaturi de peste 60 de grade.