| Wyo11 a întrebat:

Eu am rau de masina si de tot felul de autobuze.Peste 1 ora trebuie sa ma duc cu trenul pana la Bucuresti. O SA IMI VINA RAU CAND MERG CU TRENUL? VA ROG FRUMOS RASPUNDETI URGENT. Dau funda...

Răspuns Câştigător
| Prema111 a răspuns:

Salut Vio11, eu nu o sa iti scriu 100 de pagini ca vad ca te grabesti. Si eu am rau de multe ori in transporturi(avion/masina/vapor), ce iti sugerez, la mine merge, incearca cand ai senzatia de rau sa stai cu capul in jos, Pe scaun cu capul in jos.La mine daca fac asa se mentine si nu se agraveaza. Daca vei ajunge la vomitat, incearca sa ai ceva mereu la stomac ca sa vomiti, pentru ca dupa ce vomiti te simti bine o perioada dupa care se acumuleaza iar gaze la stomac si iti vine rau iar.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu vei avea probleme cu trenul, ca nu-i acelasi stil de sofat/condus.

| Sn4k3 a răspuns:

Si eu am rau de masina/autobuz etc, dar cand merg cu trenul n-am nimic, probabil nu o sa ai nici tu, dar in caz de ceva poti merge la farmacie si sa-ti iei niste pastile.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Atunci cand privesti pe geam, indiferent de mijlocul de transport : cauta sa iti fixexi privirea inspre obiecte aflate cat mai departe. Asta iti va da impresia ca ai o pozitie aproape fixa si astfel o sa scapi mai usor de raul de miscare

| laSoledad a răspuns:

Se intampla ca si in cazul meu sa am rau de masina, autocar, microbuze etc. Si stiu cat de neplacuta si disperata poate fi situatia pentru acela caruia ii este raul, mai ales in acele peroade lungi de timp cand nu poate opri undeva sa ia aer, sa se linisteasca. Eu, pana acum, mi-am riscat viata de nenumarate ori optand sa calatoresc cu masina/autocarul, in loc sa aleg trenul, astfel ajungand, de fiecare data, in urma "nesfarsitei" calatorii, la spital in perfuzii o zi intreaga, cu o paloare la fata de speriat, o dezhidratare, greturi si lipsa puterii/energiei inimaginabile, cu o tensiune mult ridicata fata de cea normala, cu frisoane si tremuraturi si vertij interminabil, mai, mai, in prag de lesin, in sfarsit cu o stare generala clar ingrijoratoare, cu atat mai mult cu cat mai eram si slaba, nealimentata corespunzator (fiindca tot ce mancam, eliminam, atfel ajungand sa nu mai consum nimic inaintea unei plecari - o alegere destul de gresita). Imi trebuiau vreo trei zile sa ma recuperez dupa asa situatii limita prin care treceam si mereu, dar mereu imi juram ca n-am sa mai pun piciorul intr-un autovehicul.

Insa, verile mai calatoream cu prietenii prin tara si de multe ori am fost nevoita sa merg macar cu trenul. Si sa stii ca a fost o surpriza foarte placuta pentru mine sa aflu ca raul a incetat sa apara in timpul mersului cu trenul. Nu am intampinat nicio problema legata de acest aspect, probabil, dupa parerea mea, fiindca trenul are o viteza cat de cat constanta, oricum mai constanta decat masina, nu se simt trepidatiile ce iti pot provoca greata, el nu vireaza atat de brusc, nu sunt atat de multe curbe pe care sa le simti efectiv ce te pot ameti, ca in masina, si-n plus, e mai mult aer, mai multa destindere. Mereu am ajuns la destinatie mult mai impacata cu mine, mult mai in siguranta (comparativ cu momentele deprimante cand trebuia sa mai si rezist la mersul pana la cel mai apropiat spital dupa un lung drum cu suspin) si ma bucuram efectiv mai mult de acea calatorie, de acele momente in care eram complet prezenta trup si suflet acolo (comparativ cu orele petrecute la spital in acele orase straine in loc sa ma bucur de motivul efectiv pentru care venisem acolo).

Asadar, iti recomand cu incredere trenul, sper sa nu ai nicio problema in timpul mersului, iar de acum inainte sa te gandesti de doua ori daca merita sa iti risti viata alegand o calatorie lunga cu masina.

Mereu vor fi alternative, nu trebuie sa-ti faci griji, insa alege intotdeauna ceea ce ii va face si bine corpului tau. In caz ca ai nevoie de un medicament puternic in oprirea raului de masina, incearca Arlevert. Am incercat multe pastile pana acum, insa Arlevert mi se pare cel mai bun - am calatorit o zi intreaga cu masina, fara probleme. E asemanator unui somnifer, dar are si puternice efecte pentru restabilirea echilibrului si evitarea greturilor.

Calatorie frumoasa!

| D3I3 a răspuns:

Nimeni nu are rău de mașină, ci rău de mișcare. Iar răul acesta de mișcare include și trenul.

| FLORENTINAndreea a răspuns:

Ai rau de miscare. Gasesti la farmacie niste padtile, cred ca pastile sunt.

| Prema111 a răspuns:

Si referitor la pastile, la mine nimic nu a functionat in afara de Stugeron, ia 2 inainte de drum.

| adfwadc a răspuns:

Frate daca bei un pahar de bere inainte nu mai ai nimic! vorbesc la modul cel mai serios