| Clarx a întrebat:

Am un calculator cu Windows XP. Problema mea este ca cursorul mouse-ului, icon-urile folderelor si aplicatiilor din ferestrele de lucru sunt inconjurate pe latura dreapta de o umbra(shadow). Am auzit ca se pot elimina aceste umbre, insa nu stiu exact. O alta problema este ca nu stiu sa micsorez viteza de bifare/debifare a mouse-ului. Dau funda pentru cel care stie(as vrea sa primesc raspunsuri concrete la aceste 2 probleme, de exemplu ce setari exacte sa fac in Control Panel?)!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai contururi pe o latura la toate elementele imaginii (mai ales pe cele contrastate), atunci problema este de la cablul video ne-adaptat (cu reflexii si intarziere de semnal) dintre placa video si monitor (mai ales daca este lung si fara filtru montat). Incearca cu alt cablu, eventual si cu alt monitor.
Viteza mica de raspuns a mouse-ului poate fi:
- din cauza supraincarcari (si raspunsului incet) a sistemului - vezi Task Manager-graficul de ocupare CPU si memorii
- de la folosirea unui mouse USB in loc de PS2
- din cauza mouse-ului, daca da rateuri la butoane (incearca cu altul)