| ZuzuCelMic a întrebat:

Am un laptop care s-a stricat adica s-a ars ceva in el ...si as vrea sa scot toate pozele, documentele pentru am nev de ele.
Daca ma duc la o agentie de calculatoare imi poate rezolva problema? Adica sa imi scoata pozele, documentele.
Am interbat niste prieteni daca e posibil ei au spus "Daca scoti ramii din laptop si ii bagi in alt laptop-calculcator iti poti recupera si pozele si documentele.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Halal "prieteni priceputi la toate" ai tongue
Pozele si documentele NU se stocheaza pe (memoriile) RAM, ci pe hard disk (sau SSD).
Daca hard disk-ul este bun, se pot recupera toate materialele de pe el, conectat la un alt calculator. Daca insa este defect, atunci ai slabe sanse si foarte costisitoare.

Du laptop-ul la un service de calculatoare, ei iti vor spune exact detaliile si costul copierii datelor.

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi cu laptopul la un servis de calculatoare, numai acolo ei vor vedea ce se poate face, dar cel mai bine repari laptopul la ei, ca fiind defect este greu sa ma i recuperezi de pe el ceva, si ideea cu ramii sa i scoti din acesta sa i muti in altul este dificil ca daca nu sunt compatibile piesele, numai la servis ei stiu clar ce sa i facă.

| mihai69 a răspuns:

„ramii" NU au nimic stocat! Poți să scoți câte vrei, nu o să recuperezi nimic din plăcuțele de RAM.
Hard discul pe de altă parte, are pe el toate datele tale. Dacă nu el s-a ars, poți recupera tot.