| CyClopedy a întrebat:

Am un ruter de wifi Tenda si am facut un contract de fiber de la rds-rcs.Toate bune, au venit acasa mi-au instalat un nou modem de internet si au plecathappy.Dar dupa aia nu am mai stiut cum sa instale ruterul de wifi! Am nevoie de un raspuns urgent!

Răspuns Câştigător
| Supps a răspuns:

Conectezi cablul Ethernet din modem la PC, accesezi cu orice browser adresa 192.168.1.1 (userul si parola sunt ambele admin), intri la WAN Settings, cauti pe acolo si setezi routerul pe Bridge, apoi bagi cablul Ethernet de la modem in portul WAN al routerului, iar apoi te conectezi la WiFi sau cu alt cablu Ethernet din unul din porturile routerului in PC, accesezi iarasi adresa aceea, ai aceleasi date de logare, setezi routerul sa foloseasca protocolul Routing PPPoE cu userul si parola din contractul de servicii incheiat cu cei de la RCS/RDS.
Eu asa mi-am instalayt routerul. Apoi iti alegi tu din setarile routerului ce layere de securitate vrei sa ai, eu mi-am pus Mac Filtering doar pentru deviceurile recunoscute, doar PC-ul poate accesa default gateway-ul, am pus WEP/WPA2PSK encryption cu parola de 20 de caractere. Cu setarile astea de securitate esti 100% protejat.