| Georgicuță a întrebat:

Azi au venit baietii de la next-gen si mi-a instalat pachetul internet+tv la 54lei.Eu nu am fost acasa, dar a fost tata.Cand am ajuns acasa am vazut un aparat Huawei, un fel de router in care intra CATV(cablul de la tv) si LAN1, LAN2, LAN3, LAN4, iar in LAN1 este conectat cablul catre PC.Problema este aici.Eu vreau sa imi instalez routerul ca sa pot folosi WiFi, ce pot face in privinta asta.Am vazut ca aparatul ala(cred ca il pot numi modem)are 2 antene, deci are si wireless. Dar nu mi-l gaseste nici pe tel nici pe laptop. Ce pot face, nu imi trebuie musai acum dar o sa am nevoie de wifi...sad Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| ionutz03 a răspuns:

Salut...
Daca ai wifi-ul dezactivat din acest motiv e posibil sa nu vada nici o retea.
Daca ai spus ca e Huawei vezi ca are un beculet numit "Wlan", daca e aprins ledul acela ai wifi-ul activat, iar daca e stins wifi-ul e pe off.
Daca e pe off (adica stins) pe lateral o sa gasesti un buton de pornit/oprit wireless numit tot la fel Wlan. Pt oprire este de ajuns sa apesi scurt si wirelesul se opreste(se stinge ledul Wlan), in schim pentru pornire trebuie sa tii apasat incontinuu vreo 10 sec ( cam asa) pana se aprinde ledul Wlan.
Daca mai ai intrebari poti sa imi spui ca ma descur destul de bine la modemuri Huawei si partea de wifi.
Mult succes.

| Georgicuță explică (pentru ionutz03):

Da,am gasit dar oricum multumesc.Acum imi gaseste wifi "WirelessNet" pe telefon se conecteaza, pe pc scrie No Internet Acces, dar nici pe tel nici pe pc nu merge sa intru pe vreun site.Probabil trebuie configurat wifi dar nu pot accesa pagina de interfata a lui.192.168.1.1 sau 192.168.100.0 sau cam asa cred ca sunt.

| ionutz03 a răspuns (pentru Georgicuță):

Daca s-a conectat pe wifi, verifica daca ip-uri pe pe placa wireless sunt setate pe automat, cat si dns-ul.
in timp de tii apasat pe tasta de windows(aceea cu stegulet de la Microsoft) apesi tasta "R"... O sa iti apara un chenar, acolo scrii "ncpa.cpl" dai ok si o sa iti deschida pagina unde gasesti "wireless network connection" (adica placa de wireless).
Dai click dreapta pe ea.dai la proprietati, apoi dai dublu click pe internet protocol (TCP/IP) asta la XP, sau internet protocol version 4 (TCP/IP v4) pentru vista si windows 7, iar in fereastra care se deschide sa fie bifat IP si DNS pe automat. Inchizi tot cu ok si verifici daca merge.
Mult succes.

| Georgicuță explică (pentru ionutz03):

Iti multumesc pentru raspuns,dar mi-ai explicat ca unui copil mic. Puteai sa zici sa dau la run, si la local area connection sa setez sa-si ia singur ip-urile, dar oricum asa erau.Azi au venit si a mai cablat pe cineva si i-am chemat pana la mine, si au zis ca nu transmite wireless, cu toate ca nu ii cred ca pe spate scrie certified wifi bg ceva de genu si il gaseste ca rete.Au venit, mi-au cerut routerul vechi si au bagat cablu in el, au sunat si au cerut reset de mac si voila. Oricum iti multumesc pentru. ca ai incercat sa ma ajuti. Funda sa fie!

| ionutz03 a răspuns (pentru Georgicuță):

Scuza-ma ca ti-am explicat ca unui copil, dar crede-ma ca am intalnit foarte muti care nu stiu altceva la un pc decat jocuri, facebook si mess. Nu stiam nivelul tau de cunostinte.
Oricum ma bucur ca ai reusit sa rezolvi problema.

| Stanciu_Florinel_1986 a răspuns (pentru ionutz03):

Salut! Am trecut si eu de putin timp la nextgen si am incercat sa ma conectez prin wifi la rooter-ul pe care mi l-au montat, dar nu reusesc. Bag parola care este scrisa pe rooter, incearcasa se conecteze dar in cateva secunde imi cere din nou parola. O fi schimbata pentru ca nu am cumparat aceasta optiune?

| ionutz03 a răspuns (pentru Stanciu_Florinel_1986):

La nextgen au soft personalizat pentru fiecare client, iar parola e posibil sa nu corecpuna cu ce ai pe spate. Trebuia sa iti lase tehnicianul parola wifi. Suni la ei, le spui ca nu ai parola wifi si o sa iti trimita pe cineva.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E posibil să nu fie setat wi-fi-ul? Ia manualul de instrucţiuni al modem/router sau ce este ăla şi vezi dacă nu afli ce trebuie făcut. Poate este router şi are partea de wireless tăiată. Eu mai dezactivez wifi-ul când am nevoie strict de cablu.

| Ionut_Ciprian_1981 a răspuns:

E blocat wifi de ei
ca sa mearga wifi trebuie sa platesti o taxa de 7-9 lei lunar