| Malaiocu a întrebat:

am o problema. sa incep cu inceputul.
Am un modem de la tenda modelul W316R este un modem foarte bun pentru mine si functioneaza perfect dar problema este urmatoarea. astazi am instalat windows xp am instalat si driverul de net cel specific pc-ului meu pentru windows xp si tot nu merge netul.
Modemul este configurat foarte bine. am internet de la rds. l-am configurat de pe cd cu datele de la rds. dar daca introduc cablu din modemul tenda in pc netul nu merge. daca introduc cablul de net fara modemul tenda imi merge daca creez o conectiune pppoe (sau cum so scrie) as vrea sa imi mearga netul cu cablul din modem in pc. ca sa am si wifi. daca scot cablul de net si il bag in pc nu mai am wifi.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand, Tenda W316R este un router wi-fi, nicidecum modem!

Router-ul trebuie sa configurezi pe intrare (Wan) pentru RDS (PPPoE), iar iesirile (Lan) trebuie sa fie pe IP automat.
Calculatorul trebuie sa fie configurat si el pe conexiune cu obtinerea automata a IP-ului - configuratie prioritara, preferabil cu conexiunea PPPoE stearsa de la retele.
Ultima data, Wi-Fi poti seta in mai multe moduri, dupa plac.