| Adrian302 a întrebat:

As dori sa stiu cum funcționează franele pe lichid mineral

Răspuns Câştigător
| 69eacams69 a răspuns:

După cum ai vazut, este un furtunas de la maneta de frana până la etrierul în care sunt plăcuțele de frana. Când acționezi maneta de frana, pe care poți să o asemeni cu un piston, lichidul de frana este împins până în etrier, acesta acționează plăcuțele, si se produce franarea.Țin să menționez ca franele hidraulice pe disc sunt cele mai eficiente.

1 răspuns:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Eu stiu ca sistemele de frana hidraulice folosesc lichid sintetic. A aparut ceva nou?
https://www.youtube.com/results?search_query=how+work+hidraulic+break+