| Octavian2001 a întrebat:

SALUT,TPU! Astăzi am fost la niște cumpărături și în timp ce mergeam mi s-a apelat în buzunar numărul de urgență "999",ce se întâmplă? S-a apelat de 4 ori si am vazut când am ajuns acasa, am citit pe net ca e număr de ambulanță din alta tara.

Răspuns Câştigător
| Zorn a răspuns:

Atat timp cat nu ai sunat intentionat si sa anunti o urgenta falsa nu ai de ce sa te ingrijorezi asa de tare. Daca pana la ora asta nu s-a intamplat nimic, slabe sanse sa se mai intample. Ai grija alta data.

P. S. : Daca suna si cumva prinzi momentul in care apelul e preluat, mai degraba sa anunti ca ai sunat din greseala decat sa inchizi.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Blocheaza-ti telefonul dupa un timp de cateva secunda de nefolosire!
Astfel, chiar daca-l bagi in buzunar (sau apesi altfel, din greseala), nu va suna aiurea.
Metoda este putin enervanta, daca tot trebuie sa de-blochezi telefonul cand vrei sa-l folosesti (apelurile se pot primi si fara deblocare), dar tot e mai bine decat sa-si faca de cap, cand este apasat gresit. happy

| Octavian2001 explică (pentru Bula):

Multumesc frumos, o sa încerc sa fac si asta, nu credeam niciodată ca se poate întâmpla asta.

| Bula a răspuns (pentru Octavian2001):

Blocarea tastaturii /comenzilor are tocmai acest scop, de a evita actionarea necontrolata.

| brokxy a răspuns:

A sunat tot in Romania la urgente, e ok, doar nu mai suna.
Cine nu crede sa sune la 911 ca eu am incercat si au raspuns in Romana laughing laughing
Eu direct am inchis am zis ce WTF

| Octavian2001 explică (pentru brokxy):

Ideea e că a raspuns cineva, iar la fiecare apel erau 11/15/4 secunde

| Octavian2001 explică (pentru brokxy):

Ai luat amenda sau ceva? ti a venit acasa?