| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU, azi am luat un 7 la fizica (mai am un 4), daca printii afla de notele astea o sa ma bata rau.Cum ii fac sa inteleaga ca fiecare mai ia note mici? Tata ma terorizeaza zi de zi,am ore, intra peste mine si incepe sa ma injure.NU MAI POT SA REZIST.VA ROG AJUTATI-MA!

4 răspunsuri:
| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Nu ii poti face sa inteleaga asta, scuze ca ti-o spun. Cel mai simplu e sa ignori reactia lor si gata. Nu suntem cu totii straluciti chiar la orice. Ce e important insa este ca, atunci cand tu inveti / dai un test (scris sau oral) la fizica, sa faci tot ce poti, ca sa nu fii dezamagit de tine. Chiar daca nu iti place materia, incearca totusi sa inveti mai mult putin. Dar in ce clasa esti?

| MarianBrasov a răspuns (pentru rosessunflowersandlillies):

A 7 a

| rosessunflowersandlillies a răspuns (pentru MarianBrasov):

Oh. Interesant. Se gandesc probabil la medii, care conteaza destul de mult la examenul pe care il vei da anul viitor. (daca nu se schimba radical ceva) Stai linistit, peste 2 ani, cand vei fi la liceu, nu vor mai acorda importanta (sau chiar daca o vor face nu va mai fi la fel). Pana atunci incearca sa intelegi materia (cat de mult posibil) la fizica si sa inveti formulele. (si princiipiile acelea cu conservarea energiei, Principiul Actiunilor Reciproce etc) Te va ajuta enorm.

| MarioADV a răspuns:

Fiecare e bun la niste materii. Daca nu esti bun la una, asta e.Nu te forta sa inveti daca nu iti place. Oricum, aia e doar o nota pusa in catalog. Oricum ai sa uiti tot dupa ce termini lectia din care te-a ascultat sau ai dat test. Daca mergi sa te angajezi undeva, dupa ce termini liceul, nu te intreaba angajatorul ce note aveai la fizica, in clasa x cand erai la lectia y.Bacu te ajuta in viata, nu nota la fizica.