| Iunix a întrebat:

Cam ce salariu are un tehnician în activități economice fără experiență, doar cu liceul? Dar dacă are facultate?

4 răspunsuri:
| Okkultist a răspuns:

Cu liceu in jur de 1600 iar cu facultate daca ai noroc poti ajunge pana la 1900.

| Ωmega a răspuns:

Depinde de mai multi factori. De firma care te angajeaza, de munca efectiv prestata, nivelul si aportul ei in cadrul firmei si de orasul in care locuiesti. Doar cu liceu oricum esti considerat entry level ca si categorie, asa ca nu te astepta sa ai un salariu mai mare de 1500 de lei la inceput, cam pe oriunde ai fi.

| Iunix explică (pentru Ωmega):

Și dacă aș avea și facultate?

| Ωmega a răspuns (pentru Iunix):

La fel. Facultatea nu prea intra in discutie ca factor salarial decat atunci cand avansezi in firma pe anumite posturi care pentru a fi ocupate cu contract de munca, necesita studii superioare. De exemplu nu poti fi manager de proiect sau manager de operatiuni fara studii superioare.