| 0RASPUNS0 a întrebat:

Salut TPU. Ce formula trebuie sa aplic pentru a afla câte bile am într un recipient dacă o bilă are 0, 40g? Am un cantar de bijuterii și am scos recipientul din calcul îmi trebuie formula.

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

E simplu:
Masori greutatea recipientului gol si o scazi din greutatea recipientului plin.
Diferenta este greutatea tuturor bilelor. Le imparti cu 0.4g si ai numarul bilelor.

| sierra1 a răspuns:

Mai trebuie să ne spui altitudinea precum și coeficientul de umiditate

| relian a răspuns:

Numeri bilele ce incap in acel recipient, inmultesti cu greutatea unei bile 0.40 gr si aia e tot, ai terminat lucrarea.

Daca nu stii cate bile incap in acel recipient atunci e mai dificil de calculat, trebuie mai multe date, volumul recipientului, diametru unei bile etc.

Cel mai indicat ar fi sa reformulezi intrebarea, nu-i prea clar ce cunoati exact si ce vrei sa afli.

De aflat, zici vrei sa afli numarul de bile, numarul de bile de unde anume, ce fel de recipient este?
Exemplu:
Trebuia sa spui ceva genul asta? Am un recipient in care am o singura bila, care are 0.40 gr. Cum aflu cate bile intra in acel recipient.
Trebuie sa spui ce recipient este, daca e cilindru, daca este rectangular sau mai stiu eu ce forma, ce dimensiuni, ce volum.

Am dat un exemplu, banui ca asta ai vrut sa spui, dar poate altfel sta situatia decat am aratat eu in exemplu de mai sus.

Tu ai dat o singura cunoscuta si atit, greutatea bilei, cu chestia asta nu poti afla nimic.

| 0RASPUNS0 explică (pentru relian):

Deci hai sa zicem ca nu mai am recipientul am un cantar. Nu știu câte bile am pus pe cantar dar cantarul arata ca să zicem 16, 50g iar o bila are 0, 40g cu fac?

| 0RASPUNS0 explică (pentru relian):

Eu vreau sa aflu nr de bile. Nu recipientul

| 0RASPUNS0 explică (pentru relian):

M-am gândit puțin și am aflat. Scad greutatea recipientului cântăresc o bila sa zicem ca are 0.27 grame după pun multe bile în recipient vad câte grame mi-a dat sa zicem 32, 7 scad recipientul 30 grame și împart la câte grame are o bila adică 30:0, 27 și asta e rezultatul...

| relian a răspuns (pentru 0RASPUNS0):

Cum faci? Ca la scoala, imparti greutatea totala a bilelor la cit are o bila, adica 16.5 : 0.4 =41 si ceva, deci nu ai cintarit bine, totalu ala ar trebuie sa fie 16.4 ca sa ai 41 de bile, asta daca toate bilele is exact la fel ca si greutate.

Cum am spus, tu ori nu stii exact ce vrei sa afli, ori nu te exprimi bine.

| 0RASPUNS0 explică (pentru relian):

Am dat un exemplu... exact ca la scoala deoarece bilele au aceeasi greutate e vorba de bile de airsoft. Nu am țimp sa număr 5000 de bile asa ca e mai ușor prin impartire

| relian a răspuns (pentru 0RASPUNS0):

Ok si nu stii sa faci o impartire? Fao cu calculatorul de pe telefon laughing asta nu-i macar regula de 3 simpla, e o simpla impartire, deja stii cate grame ai total, stii cit are o bila. simplu imparti totalul bilelor la cit are o bila si ai afklat numarul de bile laughing

Dacxa si pentru atit vii sa intrebi pe aici, e jale cu J mare laughing la ce scoala ai fost sau ce scoala ai facut sau faci?
Dao la jalea de matematica, astea is chestii de gradinita.

| aneliram a răspuns:

Ai vezi cu regula de trei

| DoarRaspunsuriGresite a răspuns:

Dacă îți bagi bile nu te ia?