| AndreyutzZ_9616 a întrebat:

Cn imi poate spune si mie cu ce sa scot petele de pix de pe blugi? Funda si vot!

Răspuns Câştigător
| NarcyNarcisa a răspuns:

Petele de pix se pot indeparta cu zeama de lamaie,lapte cald sau lapte acru. Daca petele sunt mai vechi se lasa locul patat timp de cateva ore in lapte, apoi se sterge cu o laveta inmuiata in lapte, dupa care se clateste bine cu apa calduta.
Eu spre exemplu folosesc Kosla Vanish un astfel de albitor care scoate orice pata chiar si de pe hainele cele colorate, le scoate petele fara ca sa strice culoareahappy

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Cu alcool, spirt sanitar.

| adrian_6090 a răspuns:

Petele de cerneala si/sau pix se curata cu lapte daca sunt proaspete. Daca locul a fost curatat si cu altceva pixul va iesi foarte greu sau de loc.
O alta idee cu privire la scoaterea petelor de mina de pix de pe haine, cu ajutorul spirtului, imediat ce pixul a atins o tesatura se adauga putin spirt, se freaca putin locul respectiv si in cateva momente ai scapat de pata.Petele de cerneala de pe tesaturi se curata daca se tine portiunea patata in lapte fierbinte sau daca se toarna peste petele respective cateva picaturi de lapte fierbinte. Sau prin inmuiere in zeama calda de lamaie ori prin inmuiere intr-o solutie formata dintr-o lingurita de sare de lamaie si 200 ml apa calduta

| takaTK a răspuns:

O sa ti se para aiurea dar pixul iese foarte bine cu fixativ, doar pulverizeaza cu fixativ si astepti pana cand se usuca.