| Enake a întrebat:

Cum fac media aritmetica a unor fractii care nu au acelasi numitor? Doar le adun pur si simplu?

Răspuns Câştigător
| zdrangoi a răspuns:

Ca sa le aduni trebuie mai intai sa le aduci la acelasi numitor comun.
Apoi le aduni si le imparti la numarul lor.

1 răspuns:
| DownTheStairs a răspuns:

Pai medie aritmetica inseamda suma unor termeni totul impartit la numarul lor happyCa sa faci media aritmetica a unor fractii cu acelasi numitor trebuie sa aduni fractiile (in cazul tau numaratorul) si le imparti la numarul lor. Pentru a imparti o fractie cu un numar trebuie sa imultesti numarul cu inversul fractieihappyFundita?