Întrebare recomandată | CristiAndrei28 a întrebat:

Cum pot verifica si unde (la ce banca)soldul unui card din Germania aici in tara?

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu poti nicaieri! O banca straina nu poate sa iti arate banii din contul tau, de la alta banca. Este ca si cand eu as putea verifica ce bani ai tu in portmoneul tau. Poti lua legatura cu banca si sa-ti faci internet banking sau sa mergi la un bancomat si sa incerci sa scoti banii si vezi cand te lasa sa scoti. Dar va trebui sa-i scoti si dureaza timp. De exemplu daca tu crezi ca ai 2000 de Euro si ai doar o suta trebuie sa faci zeci de incercari repetate.

| MihaelaDart a răspuns:

Nu se poate, doar la banca de unde ți-ai făcut contul poți vedea soldul și numai pe teritoriul Germaniei. Daca ai fi avut homebanking activat din Germania, atunci ai fi putut verifica contul bancar de acasă, online.
Ceea ce ți-a spus @Salontanul este corect.

| Violleta2022 a răspuns:

Soldul se poate verifica la:
- direct la Banca care ti-a emis acel card.
- online, prin internet banking
- la bancomat, introducand cardul si codul pin, apoi selectand optiunea de sold (statement ori balanta).
- mai poti face o retragere de cativa euro, la un bancomat sau chiar la ghiseu, in orice banca, si vezi soldul pe recepisa tranzactiei.

| GabiDumitrescu a răspuns:

De online banking ai auzit?

| GabrielDaniel01 a răspuns:

La bancomat, dar depinde ce fel de card e visa

| CristiAndrei28 explică (pentru GabrielDaniel01):

Maestro.
nu imi arata soldul bancomatul

| GabrielDaniel01 a răspuns (pentru CristiAndrei28):

Ia legatura cu banca alta solutie nu ai