| lordbogdan a întrebat:

, cum se fac literele cu apostrof pe calculator?

Răspuns Câştigător
3 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

CUM SCRII CU DIACRITICE! (pentru windows vista & 7 )
Start > Control Panel > Click pe change keyboards or other input methods > Click Change Keyboards > Click Add > Cauti Romanian (Romania) > Keyboard > bifezi Romanian (Legacy)... Enjoy!
Acum pentru a comuta rapid între cele doua limbi, depinde de care vrei sa o folosesti,, poti folosi combinatia ALT + SHIFT.

| GeorgikAida a răspuns:

Afișare totalăAfișare totală

Pentru comenzile rapide de la tastatură în care se apăsă două sau mai multe taste simultan, în Ajutorul Word, tastele sunt separate prin semnul plus (+). Pentru comenzile rapide de la tastatură în care se apasă o tastă urmată imediat de o altă tastă, tastele sunt separate prin virgulă (,).

Pentru a tasta o literă mică prin utilizarea unei combinații de taste care include tasta SHIFT, țineți apăsat simultan pe tastele CTRL+SHIFT+simbol, apoi eliberați-le înainte de a tasta literele.
Pentru a insera Apăsați
ŕ, č, ě, ň, ů,
Ŕ, Č, Ě, Ň, Ů CTRL+` (ACCENT GRAV), literă
á, é, í, ó, ú, ý
Á, É, Í, Ó, Ú, Ý CTRL+' (APOSTROF), literă
â, ę, î, ô, ű
Â, Ę, Î, Ô, Ű CTRL+SHIFT+^ (SEMN OMISIUNE), literă
ă, ń, ő
Ă, Ń, Ő CTRL+SHIFT+~ (TILDA), literă
ä, ë, ď, ö, ü, ˙
Ä, Ë, Ď, Ö, Ü, Ÿ CTRL+SHIFT+: (DOUĂ PUNCTE), literă
ĺ, Ĺ CTRL+SHIFT+@, a sau A
ç, Ç CTRL+SHIFT+&, a sau A
œ, Œ CTRL+SHIFT+&, o sau O
ç, Ç CTRL+, (VIRGULĂ), c sau C
đ, Đ CTRL+' (APOSTROF), d sau D
ř, Ř CTRL+/, o sau O
ż ALT+CTRL+SHIFT+?
ˇ ALT+CTRL+SHIFT+!
ß CTRL+SHIFT+&, s
Caracterul Unicode pentru codul de caracter Unicode (hexazecimal) specificat

Codul de caracter, ALT+X

De exemplu, pentru a insera simbolul monetar euro (Simbolul monetar euro ), tastați 20AC, apoi țineți apăsată tasta ALT și apăsați X.
Caracterul ANSI pentru codul de caracter ANSI (zecimal) specificat

ALT+codul de caracter (de pe minitastatura numerică)

Notă Înainte să tastați codul de caracter, asigurați-vă că este activat NUM LOCK.

De exemplu, pentru a insera simbolul monetar euro, țineți apăsată tasta ALT și apăsați 0128 pe tastatura numerică.

| Arima_Ghiorghe_1998 a răspuns:

Cum se face apostrof