| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU! Daca am batut pe cineva si persoana respectiva are martori și certificat medico legal (dar nu a fost batut grav si pe certificat la fel scrie ca nu a fost) ce amenda risc sa primesc in Germania? Sau ce se intampla mai departe? Va rog sa ma ajutati cu raspunsuri clare

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde ce acuzatii ti se aduc. Nu cunosc legislatia germana, dar ca idee, daca ai fost agresor fara circumstante atenuante, probabil ajungi nasol, eventual esti transferat in Romania si judecat/pedepsit aici.
Personal cred ca in Romania scapi relativ ieftin, cu cazier si condamnare suspendata. Acolo probabil vei face ceva arest, ore in folosul comunitatii, etc.
Asta presupunand ca v-ati luat la cearta si a degenerat situatia, ca daca te luai de el random, erai deja inchis.

2 răspunsuri:
| danimarinescu a răspuns:

Liebe Freunde, te sfătuiesc să te grăbești către un cabinet de avocatură întrucât situația (indiferent cât de neclară este prezentată și lipsită de detalii), este foarte gravă. Pot fi circumstanțele atenuante de care poți beneficia dar doar un avocat le poate constata. Dacă crezi că vei primi doar o amendă, să-ți dai o palmă să te trezești.
Îți urez succes să scapi cu bine ( așa cum visezi, cu amendă).

Îmi pare rău de întâmplarea care te-ai adus în această situație.

| Ciakanika12 a răspuns:

Mergi la puscarie.