| Snoopy001 a întrebat:

dau FUNDA celui care imi raspunde la urmatoarele intrebari :

La ce ma ajuta procesorul? ( in general )

La ce ma ajuta hard discul?

Procesorul meu este Intel Pentium E2200 @ 2. 20GHz
Conroe 65nm Technology, este bun? Si daca nu, imi recomandati si mie ceva mai bun? ( intelesesem ca trebuie sa existe si compatibilitate intre niste piese asa ca va dau o lista cu toate piesele PC-ului meu )

Operating System
Windows 7 Ultimate 32-bit
CPU
Intel Pentium E2200 @ 2. 20GHz 66 °C
Conroe 65nm Technology
RAM
4. 00GB Dual-Channel DDR2 @ 325MHz (5-5-5-15)
Motherboard
ASRock G31M-S (CPUSocket) 43 °C
Graphics
Generic Non-PnP Monitor (1280x720@60Hz)
2047MB NVIDIA GeForce GT 630 (CardExpert Technology) 41 °C
Hard Drives
233GB Western Digital WDC WD2500AAJS-00L7A0 ATA Device (SATA) 44 °C
Optical Drives
DTSOFT Virtual CdRom Device
TSSTcorp CDDVDW SH-S223B ATA Device
Audio
High Definition Audio Device

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Nope. Procesorul tau poti sa il overclockezi. http://www.tomshardware.co.uk/forum/248576-29-e2200-overclocking Dupa cum vad stai cam nasol cu temperaturile, asa ca ar fi o idee sa iei si un cooler nou la proc, sau sa pui mai multe venturi pe carcasa.

7 răspunsuri:
| AgathaRo a răspuns:

Proceseaza informatiile, cu cat ai frecventa mai mare, cu atat timpul de procesare este mai mare.
Harddisk se stockeaza toate datele din sistem pe acel dispozitiv.
E2200, 2.2GHz, 65mn Conroe am eu e socket 775.

| Snoopy001 explică (pentru AgathaRo):

Si ce parere ai despre PC... Si cum as putea sa il fac mai bun ( ce ar trebui sa ii mai schimb sa il fac de gaming ( macar sa mearga macar low cu 60 frameuri Bf3 si gen astea, desigur la un pret rezonabil fiindca de abia am schimbat placa de baza, ramul si sursa si m-a dus la 7milioane )

| Snoopy001 explică (pentru AgathaRo):

Si zi-mi pe romana te rog happy adica procesor si hardul fac PC-ul sa se miste mai repede?

| KodrutZ a răspuns (pentru AgathaRo):

"cu cat ai frecventa mai mare, cu atat timpul de procesare este mai mare." Ai o mica mare problema de logica aici...
@LauRenTiuLaur01: Procesorul tau e depasit daca discutam de jocuri, dar pentru office/net/multimedia e inca bine mersi. Ti s-a raspuns la ce si cum care face. Nu il fac sa se miste mai repede, doar ca fara ele nu ar merge deloc...
Cind ai dat 7 mil pe procesorul asta si ce placa de baza/sursa? Ti s-a tras o teapa monumentala, un Conroe+placa de baza fac maxim 150 RON.

| Snoopy001 explică (pentru KodrutZ):

Da imi cer scuze am gresit in acel comm mi-am schimbat Placa video (nu stiu de ce dracu am zis placa de baza ) am dat 350 lei, o sursa de 150 lei ( aveam una din 2004 ) si 2 G ram 150 lei.

| Snoopy001 explică (pentru KodrutZ):

Cand am scris comentariul de fapt voiam sa intreb daca schimb procesorul trebuie si alte piese pentru ca am inteles ca are o legatura cu frecventa.

| KodrutZ a răspuns (pentru Snoopy001):

Nope. Procesorul tau poti sa il overclockezi. http://www.tomshardware.co.uk/forum/248576-29-e2200-overclocking Dupa cum vad stai cam nasol cu temperaturile, asa ca ar fi o idee sa iei si un cooler nou la proc, sau sa pui mai multe venturi pe carcasa.

| SouLIce a răspuns:

Procesorul controleaza activitatile sistemului si le prelucreaza
Procesorul asigură procesarea instrucțiunilor și datelor, atât a celora din sistemul de operare al sistemului, cât și a celora din aplicația utilizatorului, și anume le interpretează, prelucrează și controlează, execută sau supervizează transferurile de informații și controlează activitatea generală a cestorlalte componente care alcătuiesc un sistem de calcul
Hard diskul este un dispozitiv care stocheaza date