| Ionescu101 a întrebat:

Salut, TPU! Din ce motive nu mai angajeaza tazz, glovo etc. livratori minori?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aici se vorbea de minori. Cred ca nu cunosti legea! Ar fi mai bine sa te documentezi inainte de a da raspunsuri care deruteaza user-ii. Legea spune clar ca se poate lucra doar 30 ore. Daca are pauza de masa (pauza poate fi de mqaxim 30 minute) acea pauza se aduna la ore. Deci poate lucra doar 30 ore pe saptamana plus 3 ore pauzele de masa adunate. Citeste pe site-ul guvernului: https://www.inspectiamuncii.ro/......c625845f1a
Încadrarea în muncă a unui minor cu nerespectarea condiţiilor legale de vârstă sau folosirea
acestuia pentru prestarea unor activităţi cu încălcarea prevederilor legale referitoare la
regimul de muncă al minorilor constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 3
luni la 2 ani sau cu amendă.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nici eu n-as angaja. Trebuie sa platesc un minor cu un salariu normal, impozite la stat normale si el sa lucreze mai putine ore.

| TheGentleman a răspuns (pentru Salontanul):

Fiecare lucrează cât vrea, poți lucra 4 ore, 6 ore, 8 ore, dar la final de lună trebuie să achiți dările către ANAF + o taxă către Glovo/Tazz pentru utilizarea platformei

| Salontanul a răspuns (pentru TheGentleman):

Aici se vorbea de minori. Cred ca nu cunosti legea! Ar fi mai bine sa te documentezi inainte de a da raspunsuri care deruteaza user-ii. Legea spune clar ca se poate lucra doar 30 ore. Daca are pauza de masa (pauza poate fi de mqaxim 30 minute) acea pauza se aduna la ore. Deci poate lucra doar 30 ore pe saptamana plus 3 ore pauzele de masa adunate. Citeste pe site-ul guvernului: https://www.inspectiamuncii.ro/......c625845f1a
Încadrarea în muncă a unui minor cu nerespectarea condiţiilor legale de vârstă sau folosirea
acestuia pentru prestarea unor activităţi cu încălcarea prevederilor legale referitoare la
regimul de muncă al minorilor constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 3
luni la 2 ani sau cu amendă.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dar a angajat vreodata?
e greu sa dai unui minor responsabilitati din astea cu bani si alte chestii...

| Ionescu101 explică (pentru suntserios):

Da, inca stiu niste prieteni de 17 ani care sunt angajati de un an la tazz

| ReddY25 a răspuns:

Niciodată nu au făcut-o

Răspuns utilizator avertizat
| Emy52 a răspuns:

Păi in pandemie era nevoie de cat mai mult personal deoarece din ce in ce mai multa lume comanda acasă, pentru că tuturor le era frica (pe buna dreptate) de virus, așa că nu mai mergeau în marile magazine aglomerate.
+ Minorii de la 16 ani in sus, nu de 13-14
Acum situația este stabilă și nu mai este nevoie de cat mai multi livratori încat să recurgă la metode precum angajatul minorilor

SPER CA TE-AM AJUTAT!

Funda?winking