| denisman a întrebat:

Salut, TPU, exista cumva un mod de pastrare a ghetii carbonice, vreau sa imi cumpar niste gheata carbonica, se gaseste doar cate 18kg, si mie imi trebuie gen 1kg, cum fac sa o pastrez, fara sa se evapore dioxidul de carbon?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca gheata carbonica sa se pastreze in cele mai bune conditii, trebuie sa tii cont de cateva reguli. Comanda de gheata carbonica trebuie facuta cu cel putin 2-3 zile inainte de eveniment, dar livrarea sa o solicitati fie in ziua evenimentului sau cu o zi inainte. Se evapora foarte repede, de aceea trebuie livrata cat mai aproape de ziua evenimentului. Odata ce ti-a fost livrata trebuie pastrata la loc uscat, racoros si aerisit, fie in camera frigorifica a restaurantului fie intr-un congelator de inghetata. Nu manevrati granulele de gheata carbonica cu mainile goale, folositi intotdeauna cleste pentru gheata si nu cumva sa inghititi granulele de gheata carbonica pentru ca sunt extrem de reci, se va bea doar bautura! Ele se folosesc doar in lichide!
Sursa:http://www.dry-ice.co/#2

| denisman explică (pentru darrio2007):

Mie nu imi trebuie la eveniment, doar pentru mine, pentru distractie, cat timp le pot tine sau in ce mod le pot pastra, eu asta am intrebat!

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

In congelator.Scrie clar in raspunsul anterior.

| denisman explică (pentru darrio2007):

Pai si cam cat timp tine in congelator? cam cate zile poate sta s in congelator, ca ea este dioxid de carbon solid, si se evapora la un moment dat

| darrio2007 a răspuns (pentru denisman):

In 3 zile se evapora chiar si tinuta in congelator.