| AlexandruMarculescu a întrebat:

Salut,TPU.In curand voi face 18 ani si vreau sa-mi schimb numele de familie (de la numele tatălui la al mamei).Ei sunt divortati.1.Se poate face acest lucru fara ca tatal meu sa-si dea acordul?
2. Vreau sa adaug si un alt nume mic cu care sunt cunoscut.Se poate?

Răspuns Câştigător
| johnbucuresti a răspuns:

Da se poate, mergi la buletine la politie, apoi te trimite la un notar, apoi te trimite la tribunal apoi te trimite la starea civila apoi te trimite la maternitate apoi te trimite la starea civila si gata ai terminat cu birocratia. nu te costa mult pana in 300 lei in total dar o sa ai o gramada de drumuri de facut. Primul pas este sa mergi la politie la buletine ca sa iti spuna ei cum si ce trebuie sa fci.
te poti programa on-line
pentru ca se dau numere de ordine
si degeaba te duci daca nu ai numar de ordine

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dupa implinirea varstei de 18 ani ai dreptul sa-ti schimbi numele si prenumele, in cazuri justificate (justificarea poate fi chiar si dorinta ta).
Pentru schimbarea numelui trebuie sa te adresezi la evidenta populatiei unde apartine localitatea ta de nastere!

Detalii pentru schimbarea numelui si actele necesare le gasesti aici:
http://spcepcv.ro/schimbarea-numelui-de-familie-si-a-prenumelui

| johnbucuresti a răspuns:

In armata, exista un soldat numit c...t Vasile.
Comandantul a zis:
-Iti dau 3 zile libere, numai du'te schimba'ti numele, ca ma prapadesc de ras de fiecare data cand fac prezenta.
Dupe 3 zile barbatul se intoarce.
-Ei, ti-ai schimbat numele?
-Da, domnule!
-Si cum te cheama acum?
-c...t Gheorghe!