| anonim_4396 a întrebat:

In prezent am terminat anul 1 la facultate, dar am facut o alegere proasta si nu imi place deloc ceea ce fac acum.Doresc sa ma inscriu la alta facultate cu optiunea ca daca voi intra la buget voi renunta la actuala sau le voi face pe ambele cu actuala la fara frecventa asta doar in cazul in care voi intra la buget la urmatoare.Problema este ca in acest an am beneficiat de buget si bursa, iar daca ma voi inscrie la alta si voi intra la buget trebuie sa platesc ceva sau cati ani mai pot bemeficia.Sunt foarte nelamurit si am nevoie ca cineva care cunoaste sa-mi explice.Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Ai voie sa faci un singur ciclu de licența, unul de master și unul de doctorat gratis. Dacă ai făcut un an la buget la următoarea facultate plătești un an. Dar parca se poate sa plătești ce an vrei tu, adică și primul dacă vrei sau ultimul.

| ZeUs13 a răspuns (pentru Bondarel99):

Asa am inteles si eu ca o sa platesc unul din cei 3 ani, dar nu conteaza care, dar cum ar trebui sa procedez ca sa-mi iau diploma de la facultatea actuala?

| Bondarel99 a răspuns (pentru ZeUs13):

Te duci la secretariat sau la decan și spui ca vrei sa te retragi și sa îți iei dosarul. Ei s-ar putea sa încerce sa te convingă sa nu pleci așa ca ai grija.

| ZeUs13 a răspuns (pentru Bondarel99):

Ma gandeam sa nu ma retrag acum, ci doar sa-mi iau diploma sa ma inscriu la alta facultate si dupa daca intru la buget sa ma decid sa renunt, sau mai era o varianta intru la alta facultate la buget la zi, iar la cea actuala sa ma inscriu la fara frecventa.Nu stiu daca este possibil.

| Bondarel99 a răspuns (pentru ZeUs13):

Nu are rost sa faci la fără frecventa. Ai putea sa te mai gândești la renunțare. Toate facultățile sunt grele, adică trebuie sa îți dai silință, nu înveți la toate ceea ce te-ai fi așteptat dar măcar pentru diploma și după poți sa găsești ceva care sa îți placa și sa le legi cumva. Adică dacă mai ai 2 ani eu zic ca poți sa mai rezista puțin.

| ZeUs13 a răspuns (pentru Bondarel99):

Treaba e ca sunt la Administratie publica, nu imi place absolut deloc.Dar intr-un final daca as intra in cealalta parte la buget cred ca o sa renunt de tot la asta.

| Bondarel99 a răspuns (pentru ZeUs13):

La ce vrei sa intri?

| ZeUs13 a răspuns (pentru Bondarel99):

Universitate-Facultatea de Geografie---Cartografie cu elemente de cadastru

| Bondarel99 a răspuns (pentru ZeUs13):

E alegerea ta, dar crezi ca te va ajuta mai mult facultatea de geografie decât cea de administrație?

| ZeUs13 a răspuns (pentru Bondarel99):

Nu e vorba neaparat de asta,dar nu imi place absolut deloc aceasta alegere a mea care a venit idintr-o intamplare,plus ca geografia a fost materia mea de sufle, iar ce voi studia nu se bazeza pe simpla geografie, ci este ceva mai mult de atat, unde voi studia sisteme informatiaonale geospatiale, telelegrammetrie etc. care sunt de viitor.

| Bondarel99 a răspuns (pentru ZeUs13):

Observ ca ești sigur pe ceea ce vrei sa faci, credeam ca ești nehotărât. In cazul asta mai bine renunți la aia și te concentrezi sa înveți bine la geografie.

| minrest a răspuns (pentru ZeUs13):

La SNSPA, este? Cred ca ai de dat vreo 2000 lei.

29 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform art.142 din L.1/2011, a educatiei nationale, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„(6) O persoană poate beneficia de finanţare de la buget pentru un singur program de licenţă, pentru un singur program de master şi pentru un singur program de doctorat.
  (6^1) Persoana care a beneficiat gratuit de şcolarizare în cadrul unui program de studii universitare finanţate de la bugetul de stat are, în condiţiile legii, dreptul de a urma un alt program de studii universitare în cadrul aceluiaşi ciclu de studii universitare:
a) în regim cu taxă, dacă instituţia de învăţământ superior de stat organizează programul şi în acest mod;
  b) în regim gratuit, cu finanţare de la bugetul de stat, în condiţiile în care persoana achită contravaloarea serviciilor de şcolarizare de care a beneficiat anterior cu finanţare de la bugetul de stat, integral sau parţial, în cazurile în care programul de studii la care a fost admis este organizat doar cu finanţare integrală de la buget.
  (6^2) Încasarea sumei reprezentând contravaloarea serviciilor de şcolarizare se realizează de către instituţia de învăţământ superior de stat care a asigurat şcolarizarea, aceasta având totodată dreptul de a stabili ca plata efectivă a sumei să se realizeze şi în tranşe/rate. Sumele încasate se fac venit la bugetul de stat.
  (6^3) Cu ocazia înmatriculării persoana prevăzută la alin. (6^1) prezintă dovada că a efectuat/efectuează plata prevăzută la alin. (6^2)."

| ZeUs13 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Am inteles acest aspect.Dar deocamdata vreau sa-mi ridic diploma de la actuala facultate fara sa ma retrag doar sa imi fac o copie legalizata dupa care o duc inapoi.In primul rand vreau sa ma inscriu la cealalta facultate si in urma rezultatelor sa ma decid daca o sa renunt sau nu.Este posibil?

| Ioandelasal a răspuns (pentru ZeUs13):

Solicita temporar diploma, cred ca o s-o primesti.

| minrest a răspuns:

Ai dreptul la o singura facultate platita de la buget. Daca intri tot la buget, platesti anul facut deja si esti la 0, iar apoi faci facultatea la buget linistit.

| ZeUs13 a răspuns (pentru minrest):

Sa am inteles si eu ca o sa platesc unul din cei 3 ani, dar nu conteaza care, dar cum ar trebui sa procedez ca sa-mi iau diploma de la facultatea actuala?

| minrest a răspuns (pentru ZeUs13):

Conteaza. Foarte mult. Gandeste-te si tu un pic, vrei sa platesti o facultate pentru cursuri urmate la alta? Daca nu conduci bine procesul asta, pierzi licenta, am avut o colega de an care a patit asta. Platesti anul facut deja, inainte de a incepe cursurile. Diploma?! Mai vrei si diploma? Nu se da diploma pe fiecare an, omule. De dovada platii sa ai grija.

| minrest a răspuns (pentru minrest):

Vad ca te referi la diploma de bac. Odata ce esti la buget, esti la facultate buna, de astia nu prea trebuie sa te feresti. Vorbesti cu secretara, cred ca poti sa ii si spui ca vrei sa mai incerci undeva.

| Bondarel99 a răspuns (pentru minrest):

Ce licența pierde? El vrea sa renunțe la asta și renunțând își asuma pierderea timpului și banilor pentru anul ce a trecut. Adică practic o ia de la capăt.

| minrest a răspuns (pentru Bondarel99):

Daca termini facultatea si mai ai sa iei adeverinta, si se observa la secretariat o neregula, de exemplu ai facut la buget dar mai facusesi un pic de scoala tot la buget, pierzi diploma, iti pierzi toata investitia. Ar putea sa te astepte sa le platesti alora trei lulele, dar nu te lasa, probabil considera ca ai incercat sa ii furi. Am avut o colega de an in situatia asta. De asta trebuie sa fi atent.

| ZeUs13 a răspuns (pentru minrest):

Diploma de bac vreau sa o iau, si am terminat anul 1

| Bondarel99 a răspuns (pentru minrest):

Prietena ta o fi făcut ceva școala la buget și când s-a înscris la alta nu a declarat lucrul acesta deci de asta au sancționat-o. Nu cred ca e cazul lui.

| minrest a răspuns (pentru Bondarel99):

Nu era prietena mea. Sub forma asta, nu e nimeni atat de prost sa greseasca. problemele apar cand nu intelegi mecanismul. De exemplu, platesti altceva sau crezi ca vei putea plati oricand, sau mergi la mica intelegere cu secretara. Sau metoda ta, de a plati un an oarecare. Facultatile nu isi dau bani intre ele, platesti anul la care renunti si ramai curat de obligatii.

| minrest a răspuns (pentru ZeUs13):

Da, cred ca ti-o da fara probleme. Si cand iei la buget, platesti anul facut.

| Bondarel99 a răspuns (pentru minrest):

O fi fost o greșeală pe undeva, de putut se poate face chestia asta, e scris și in lege.

| ZeUs13 a răspuns (pentru Bondarel99):

Am trimis un mail secretariatului Facultatii si am primit raspunsul lor.Ce parere aveti? Mai os aveti si mesajul meu si raspunsul.
Raspunsul:
Buna ziua,
Poti candida pe un loc la buget la admitere. Urmand ca un an sa-l studiezi cu taxă.
O zi buna!

Hide original message
Buna ziua, ma numesc Alexandru si as dori sa va adresez o intrebare la care sa primesc si un raspuns.
In prezent am terminat primul an de facultate la SNSPA Bucuresti, doresc sa specifi ca anul a fost bugetat.
Doresc sa renunt la aceasta facultate urmand sa imi depun dosarul la Facultatea de Geografie din cadrul Universitatii, iar nelamurirea ar fi in cazul in care voi intra pe un loc bugetat voi putea beneficia in continuare, iar daca da(din cate am inteles voi mai putea beneficia de inca 2 ani bugetati, dar nu sunt sigur) voi putea fi inca din primul an la buget, necontand care an va fi platit, pentru ca automat la un moment dat va fi unul dintre cei 3 plati sau este musai ca primul chiar daca ma incadrez pe loc bugetat sa il platesc.
Astept un raspuns si va multumes anticipat!

| Bondarel99 a răspuns (pentru ZeUs13):

Pai da, e perfect, acum poți sa te duci la secretariat sa ii ceri diploma de bac sa faci copie legalizata. Te sfătuiesc sa renunți de tot la facultate abia după ce ești admis. Apoi îți retragi dosarul și îl duci la geografie ca te înmatriculezi pentru ca in lege scrie ca ești finanțat de la buget pentru facultatea la care ai diploma de bac in original.

| ZeUs13 a răspuns (pentru Bondarel99):

Nu cred ca mai e cazul sa ma duc la facultatea sa imi iau diploma de BAC, fiindaca am gasit prin casa o copie legalizata a diplomei facuta anul trecut.Din cate am inteles este valabila si ca nu expira sau expira odata cu expirarea documentului original.Is speta diploma de BAC nu expira niciodata.Tu ce crezi mai este valabila? E bine ca pot fi din primul an la buget fiindca nu imi permiteam deocamdata sa platesc taxa, ma gandeam oarecum ca din 3 ani asigurati de stat scad unul irosit si voi mai beneficia de inca 2, necontant ordinea pentru ca oricum un an il voi plati in mod sigur si ei oricum isi vor recupera banii.

| Bondarel99 a răspuns (pentru ZeUs13):

Chestia asta cu taxa o sa discuți la înmatriculare, dacă ei vor vrea neaparat sa plătești primul an o sa îți ceara jumătate din taxa, dar nu cred ca e cazul. Și copia aia legalizata nu știu dacă mai poate fi valabilă, adică țin minte ca eu aveam o copie legalizata după certificatul de naștere și scria ca e valabilă 6 luni, dacă scrie pe ea ca mai e buna atunci e ok.